با افزایش روز به روز تعداد گیمر ها و زیاد شدن تقاضا برای خرید کنسول های بازی که در ابتدای عرضه بسیار گران به فروش میرسد زیاد شده است، و همچنین این داستان تکراری که چرا قیمت پلی استیشن 5 در ایران 2 برابر قیمت جهانی است؟ در برخی از موارد شاید حتی به نزدیک 3 برابر هم برسد! پشت این قیمت های نجومی داستان هایی پنهان شده که در ادامه مقاله برای شما شرح خواهیم داد، پس با سایت آون کامپیوتر همراه باشید.

در فروشگاه های اطراف توپ خانه و به خصوص مغازه های پاساژ اطراف سال های زیادی است که مرکز فروش کنسول های بازی های ویدیویی میباشد، وقتی برای اولین بار به آنجا بروی موضوع عجیبی که هست این است که بسیاری از مغازه های آن منطقه اصلا هیچ پلی استیشن پنجی برای فروش ندارند! 

البته این تجربه متعلق به یکی از دوستان بود، و حالا ممکن است شرایط اندکی تغییر کرده باشد.

فروشنده ها ظاهرا از قبل با یکدیگر هماهنگ کرده و پاسخ قیمت پلی استیشن 5 را میدادند، اما به نظر میرسید اوضاع گیج کننده تر از این حرف ها باشد، خیلی از فروشندگان اصلا پلی استیشن پنجی در مغازه خود موجود نداشتند یا اگر هم داشتند آن را در ویترین مغازه خود قرار داده و قیمتی نزدیک به 25 میلیون برای آن شرح میدادند.

کی از فروشندگان این پاسخ را داد که بار پلی استیشن 5 خیلی محدود میباشد، حتی اغلب شهرهای حوزه خلیج فارس خودشان در مشکل هستند، پس طبیعتا سخت واردات پلی استیشن 5 سخت است.

مشکلات شرکت سونی و تاثیر آن بر قیمت پلی استیشن 5

در حال حاضر سونی با یک موضوع جدی روبه رو میباشد و آن هم تامین موجودی پلی استیشن 5 است، شاید علت ترند شدن آن است و در حقیقت بسیار سریع به فروش میرسد، گاهی حتی در بازار های کنسول امریکا و اروپا نیز با قیمت 500 دلار نمیتوان آن را پیدا کرد.

شاید تا کنون به پاسخ سوال اینکه چرا قیمت پلی استیشن 5 در ایران انقدر گران است رسیده باشید، اما صبر کنید که هنوز به برخی از موضوعات رسیدگی نکرده ایم.

مشکلات شرکت سونی و تاثیر آن بر قیمت پلی استیشن 5 | آون کامپیوتر

طبق اعلام سونی زمان عرضه پلی استیشن 5 در حدود 3 سال پیش که میشد سال 99 در کشور های ایالات متحده کانادا، کره جنوبی، مکزیک، و نیوزلند و همچنین استرالیا در تاریخ اندکی زودتر از و در دیگر نقاط جهان حدود یک هفته پس از آن عرضه گردید. اما زمان عرضه پلی استیشن 5 که به اصطلاح ترند شده بود قیمت ها ممکن بود نجومی باشد، اما حالا نیز شرایط همچنان برقرار بوده و باز هم در ایران قیمت ها بالا است.

در سال 99 سونی اعلام کرد که بهترین راه خرید پلی استیشن 5 از طریق فروشگاه های آنلاین میباشد، در خارج از کشور آمازون یکی از انها باشد. در ایران هم فروشگاه آون کامپیوتر میتواند مرکز خوبی برای خرید ps5 استاندارد و دیجیتال باشد.

قیمت و خرید کنسول بازی پلی استيشن 5 نسخه استاندارد PS5 Standard Edition

اما قیمت کنسول های بازی در سال 1401 چطور؟ باید گفت که نسبت به دو سه سال پیش قیمت ها اندکی کاهش یافته اما همچنان ممکن است برای برخی از کاربران هزینه زیادی محسوب شود، اخرین قیمت پلی استیشن 5 در حدود چیز بیشتر از بیست میلیون تومان بوده.

علاوه بر واردکنندگانی که پلی استیشن 5 را با سختی به ایران می‌رسانند و البته مشکلات کمبود موجودی کنسول در کل سطح جهانی، یک مورد مهم دیگر هم موجب شده تا قیمت پلی استیشن 5 به شکل عجیبی افزایش یابد. در حال حاضر صدور نمودن ویزا و مسافرت به امارات متحده عربی از هر وقت دیگری سخت‌تر شده، و از انجایی که دسترسی ایران به واردکنندگان محدود است دسترسی این واردکنندگان به همان بازار محدود دوبی هم بسیار محدودتر شده و آن‌ها به ندرت می‌توانند بارهای خود را به مرزهای ایران برسانند.

این بدان معناست که این واردکنندگان خودشان هم چاره ای ندارند جز اینکه پلی استیشن 5 را از بازار های دبی تهیه کنند و البته با قیمتی بالای 500 دلار، و در کنار آن سختی های گرفتن ویزا هم بماند که یکی از عوامل کم شدن ترانزیت کنسول های ایران است، جالب است بدانید که در خیلی از موارد به موارد مسافرتی یا قاچاق ختم میشود. در میان تمام این‌ موارد هزینه‌های انتقال این کنسول‌ها به ایران، قیمت بالای سفر به امارات و از قضا ارزش پایین ریال در مقایسه با دیگر واحدهای پولی منطقه موجب می‌شود تا قیمت پلی استیشن 5 از آن‌چه انتظار داریم بیشتر و بیشتر شود.

ضمن درک بهتر این موضوع کافی‌ است یک نگاه به قیمت ایکس باکس سری ایکس در بازار داخل بیاندازید. در حالی که سری ایکس و پلی استیشن 5 قیمت دلاری یکسانی را دارا هستند، ولی پرچمدار جدید کنسول‌های مایکروسافت با قیمتی نزدیک به حدود ۲۰ میلیون به فروش می‌رسد و تقریبا 5 میلیون تومان از پلی استیشن 5 ارزان‌تر میباشد.

به طور معمول اگر حساب کنیم قیمت سری ایکس هم در ایران باید حداکثر 14 میلیون تومان باشد، اما سختی هایی که در بالا هم ذکر شد، مانند وارد کردن کنسول بخصوص در چند ماه پیش که هنوز کرونا در سطح جهان مطرح بوده و همه چیز را سختر کرده بود، قیمت این کنسول هم به 20 میلیون تومان میرسد.

همه این اتفاقات و دلایل در کنار یکدیگر دست به یک کرده و موجب شدند تا اینکه قیمت پلی استیشن 5 در حال حاضر چیزی نباشد که اغلب گیمرها بتوانند به راحتی از پس قیمت آن بر بیایند. موضوع اشنای چند سال پیش کرونا که هنوز هم مطرح است، سخت شدن واردات و کمبود موجودی کنسول همگی موجب شده که حتی برای کنسول‌هایی که دلال‌ها از بازار سیاه کشورهای خارجی هم خریداری میکنند، یک بازار سیاه داخلی هم شکل گیرد و قیمت‌ها سر به فلک بکشد.

آیا قیمت پلی استیشن 5 در اینده ارزانتر میشود؟

آیا قیمت پلی استیشن 5 در اینده ارزانتر میشود؟ | آون کامپیوتر

یکی از مواردی که افراد علاقمند به کنسول پلی استیشن 5 و گیمر ها به آن امید بسته اند، این است که برای خریداری این محصول دست نگه داشته تا شاید در اینده ارزان شود. این یک حقیقت است که زمانی موجودی یک محصول در بازار افزایش می یابد که قیمت آن کاهش پیدا می کند. همچنین هنگامی که یک محصول کمیاب و نادر می شود ، طبیعتا قیمت آن افزایش پیدا می یابد.

طبق اخبار بدست آمده ، قرار بر این است که تولید کنسول پلی استیشن 5 در آینده افزایش یابد و این مسئله می تواند باعث کاهش قیمت آن شود. اما اینکه این اتفاق چه زمانی به وقوع بپیوندد ، هنوز معلوم نیست.

پس توصیه میشود  برای خرید PS5 برای سال 1401 روی این موضوع زیاد حساب باز نکنید و تعلل را کنار گذاشته و سریعاً دست به کار شوید. حتی این امکان هم هست که اگر با توجه به شرایط اقتصادی کشور شاهد زیاد شدن نرخ دلار باشیم ، قیمت این کنسول هم حتی افزایش یابد.

نتیجه:

در این مقاله سایتآون کامپیوتر دلایل مختلف زیاد بودن قیمت پلی استیشن 5 را برای شما شرح داد، امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده و بهترین تصمیم را برای دست نگه داشتن یا اینکه خرید پلی استیشن 5 بگیرید، در نهایت تصمیم گیرنده اصلی شما خواهید بود.