آشنایی با ویژگی‌های کنترلر دوال سنس

همانطور که می‌دانید، سونی هنگام معرفی کنسول نسل نهمی پلی استیشن 5، کنترلر جدید این دستگاه بازی را هم رونمایی کرد که نه تنها در بحث طراحی ظاهری، بلکه در برخی ویژگی‌ها متفاوت از دوالشاک 4 یا همان کنترلر پلی استیشن 4 است.

نسل جدید کنترلر کنسول سونی با نام دوال سنس شناخته می‌شود و دیگر دوالشاک نام ندارد. هیدیاکی نیشینو یکی از مدیران ارشد بخش سرگرمی سونی پیرامون این کنترلر به تمجید از آن پرداخت و بیان داشت که دوال سنس یک کنترلر منحصر بفرد بوده که تاکنون با آن رو به رو نشدید.

سونی در نسل جدید کنترلر بازی خود سعی کرد فناوری هپتیک را به کار گیرد و حس لمس واقعی بازی را به بازیکنان هدیه دهد. در حقیقت این قابلیت کمک می کند تا هنگام شلیک تیر یا هر فعالیت گیمی متفاوت، نمیتوان دقیق متوجه این موضوع شد.

کلیدهای R2 و L2 نیز بهینه شده‌اند تا به‌طور مثال حس بهتر و واقعی‌تر در زمان پرتاب یک تیر با کمان به فرد منتقل شود. در واقع این کلیدها می‌توانند درجه‌های مختلفی از فشار را تحمل کنند. بنابراین می‌توان انتظار عملکرد نرم و راحتی هم داشت و بی شک لذت فراوانی کسب کرد.

سونی در مقایسه با دوالشاک 4، کنترلر جدید دوال سنس را کاملا بازطراحی کرده و ساختار جدید به کنترلر کنسول نسل نهمی خود بخشید. این کنترلر دارای کلیدهای نرم و در عین حال با قابلیت بازخورد یا همان هپتیک است.


کنترل دوال سنس


طراحی زیبا و چشم نواز

این یعنی افراد می توانند حین انجام گیم پلی بازی ها هنگام شلیک کردن شاهد  لرزش کنترلر باشند. ناگفته نماند که کلیدهای R2 و L2 بهینه سازی کاملی روی آنها صورت گرفت تا حس واقعی شلیک کردن کمان یا اسلحه را شاهد باشید.

گذشته از آن کلید share در این کنترلر حذف شده و جای آن را کلید Create گرفته که ویژگی های بیشتری را در اختیار مخاطب قرار می دهد. در قسمت زیرین کنترلر تغییرات چندان چشمگیر نیست و باید اندک دانست. بنابراین شاید برخی قسمت ها دچار تغییرات قابل توجهی بودند اما در قسمت زیرین کمتر این تغییر را می‌توان مشاهده کرد و چندان زیاد نیست.

به گفته سونی باتری کنترلر جدید بهبود یافته تا عمر شارژ بیشتری در مقایسه با نسل قبل ارائه دهد. همچنین با توجه به نوع متریالی که در ساخت دوال سنس بهره گرفته شد، وزن آن نسبت به دوالشاک 4 به مراتب کمتر است.

از آنجایی که در انجام گیم پلی بازی ها مدت زمان طولانی باید یک کنترلر را نگهداری کرد، وزن کم و ارگونومی بالاتر نسبت به مدل قبلی موجب می شود تا تجربه کاربری خوبی را بدست آورد. باتوجه به اعلام سونی در هنگام معرفی کنترل بازی ps5 یا همون DualSense ، این کنترلر ارگونومی بالاتری در مقایسه با دوالشاک 4 داشته و بازیکنان در طولانی مدت احساس خستگی برای نگهداری بلند مدت نخواهند داشت.

ارتعاش در هنگام شلیک

مدیران سونی معتقدند که کنترلر دوال سنس تجربه کاربری بهتری داشته زیرا تغییرات و اصلاحات اساسی در آن صورت گرفت. همچنین تجربه دگرگون شده نسبت به مدل قبلی یعنی دوال شاک 4 را برای گیمرها رقم خواهد زد. 

ویژگی‌های بزرگی در کنترلر دوال سنس تعبیه شده که تجربه کاربری لذت بخشی را برای گیمرهای کنسول پلی استیشن 5 رقم می‌زند. اختلاف ویژگی و عملکرد میان دو کنترلر دوال سنس و دوالشاک 4 کم نیست و بازیکنان با تجربه کاربری با آن می‌توانید این تغییر را به سادگی احساس کنند.

بنابراین علاوه بر تغییر ظاهری کنترلر، در بحث عملکرد و سخت افزاری نیز شاهد تغییر قابل هستیم که مورد تحسین کارشناسان این حوزه قرار گرفت. ناگفته نماند شما می‌توانید برای تهیه کنترلر موردنظر خود به وب سایت آون کامپیوتر مراجعه کنید تا با بهترین قیمت محصول را تهیه نمایید.