امروزه کل فعالیت‌های روزمره ، كاري و حرفه اي بسياري از افراد با گوشی تلفن همراه مديريت مي شود ، بنابراين خرابي آنها به منزله اختلال در زندگي است . يكي از ميليون ها مشكلات خرابي گوشيهاي اندرويدي خاموش شدن ناگهاني آن است . در واقع ،خاموش شدن ناگهاني تلفن به خصوص در حين انجام یک کار مهم ، انجام بازی مورد علاقه خود ، تایپ کردن یک ایمیل/پیام یا جواب دادن به یک تماس تجاری و غیره واقعا آزار دهنده است.افرادي كه اين مشكل را تجربه مي كنند براين باورند كه عمر گوشي تمام شده و بايد قید آن را بزنند همچنين هزينه اي نيز براي خريد گوشي جديد تقبل كنند . خاموش شدن ناگهانی انواع مدل‌های گوشی‌های اندرويدي و آیفون راه كارهاي فوق العاده آساني دارد.اگر اين مشكل شما را كلافه كرده است در اين مقاله از سايت آون كامپيوتر مي توانيد آموزش رفع مشکل خاموش شدن گوشی را مطالعه كرده و تمام پاسخ سوالات خود در مورد جوانب مختلف این مشکل پیدا كنيد.

چرا گوشی های هوشمند به شکل ناگهانی خاموش می شوند؟

در پاسخ به اين سوال كه چرا تلفن هاي همراه ناگهاني خاموش می شوند ، بايد بدانيد كه دلایل این مشکل ساده است و راه حل های آن نیز ساده مي باشد. تنها کاری که باید انجام دهید اینکه مشکل را با دقت بررسی کرده و به سراغ راه حل های ارائه شده در این مقاله بروید. 

دلایل و رفع خاموشي ناگهاني گوشي هاي اندرويدي


1. خاموش و روشن كردن

اولین روش فقط باید دکمه روشن / خاموش را نگه دارید و روی گزینه Restart که روی صفحه ظاهر می شود ضربه بزنید. با این کار تلفن شما خاموش می شود و مجدداً راه اندازی می شود .

2. باتری 

در بسیاری از مواقع باتری گوشی مانع از کارکرد هموار دستگاه می شود و باعث خاموش شدن ناگهاني گوشی مي شود بنابراين اولين كار چك كردن باتري گوشي است. همانطور که همه می دانیم باتری یکی از مهمترین قسمت های گوشی است و اولین چیزی که باید بررسی شود. اگر بعد از شارژ کردن گوشی باز با مشكل خاموشي مواجه شديد براي بررسي معيوب بودن آن موارد زير را بررسي كنيد:

با شماره گيري " *#*#4636#*#* " يا" *#*#INFO#*#* "  اطلاعاتی در مورد باتری خود دریافت اگر اطلاعات نشان دهد وضعیت باتری ضعیف است ، باید آن را تعويض كنيد. اما اگر اطلاعات سلامت باتری را نشان دهد بايد موارد ديگر خاموشي ناگهاني را جستجو كنيد.

3. بررسي به روز رساني 

جدا از خرابی های سخت افزاری ، اشکالات نرم افزاری و اشکالات سیستم عامل نیز می توانند باعث خاموش شدن خودکار دستگاه شود. در هر حال، بروزرسانی سیستم عامل اندروید به نسخه جدید چندین مشکل و اشکالات آن را برطرف می کند .براي اين منظور باید از تنظیمات> درباره> به روز رسانی نرم افزار را مشاهده و روی گزینه Check Now کلیک کنید

4. برنامه های معیوب

اگر تلفن شما به طور تصادفی شروع به کار کند یا بدون هیچ دلیلی خاموش شود ، ممکنه به دلیل نصب برنامه هاي معيوبي باشد که دستگاه از انها پشتیبانی نمی کند. برای غلبه بر شرایط ، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برنامه هایی را که در تلفن شما کاربردی ندارند حذف کنید. ممکن است هر برنامه ای باشد ، بنابراین این مرحله را نادیده نگیرید و برنامه هایی را که بی جهت نصب شده اند حذف کنید.
 • هر برنامه ای را که روی تلفن خود دارید ، مطمئن شوید که آنها به آخرین نسخه به روز شده اند. می توانید به فروشگاه Google Play بروید و برنامه هایی که باید به روز شوند را بررسی کنید. 
 • حذف برنامه های در حال اجرا در پس زمینه بسیار مهم است. به سادگی به تنظیمات> بیشتر> برنامه ها> در حال اجرا بروید . از اینجا ، اگر برخی از برنامه های ناخواسته را مشاهده کردید ، بلافاصله آن را حذف نصب کنید.


5. حذف بدافزارهای مخرب

هجوم ويروس ها عامل ديگر خاموش شدن ناگهاني گوشی اندرویدی است. بنابراین ، حتما بايد از ويروسي نبودن دستگاه خود اطمينلن حاصل كنيد.براي اين منظور مي توانيد با نصب آنتی ویروس هاي قدرتمند به طور خودکار هر نوع ویروسی را که باعث ایجاد مشکل می شود اسکن و حذف کند.

6. راه اندازی گوشيدر حالت ایمن

با قرار دادن دستگاه خود در حالت ایمن ، پیدا کردن برنامه ای که مشکل را ایجاد کرده است آسان است و می توانید آن را به راحتی حذف کنید.برای راه اندازی دستگاه در حالت ایمن ، مراحل زیر را دنبال کنید:

دکمه روشن / خاموش را برای مدت طولانی فشار دهید تا گزینه های مختلف روی صفحه ظاهر شوند.برای چند ثانیه روی گزینه Power Off کلیک کنید و روی پیغامی که ظاهر می شود روی "OK" کلیک کنید. پس از اتمام کار ، تلفن راه اندازی مجدد می شود و "Safe Mode" را در صفحه اصلی مشاهده خواهيد كرد.

رفع مشکل خاموش شدن گوشی | آون کامپیوتر

7. غيرفعال كردن ویژگی گرم شدن بیش از حد گوشي

امروزه تلفن های اندرویدی با ویژگی های پیشرفته ای به گونه ای طراحی شده اند که وقتی تلفن به دمای 100 درجه می رسد به طور خودکار خاموش می شوند .اگرچه خاموش کردن خودکار تلفن هنگام گرم یک ویژگی مضر نیست ، اما مي توانيد براي آن را غیرفعال کنید.

8. تنظیم مجدد کارخانه

آخرین گزینه باقی مانده تنظیم مجدد کارخانه تلفن است .اين روش موثر چندین نوع مشكلات اندرويد را حل می کند.اما به یاد داشته باشید که انجام این روش همچنین داده های شما را از تلفن پاک می کند ، بنابراین پیشنهاد می شود از همه داده ها یا فایل های ضروری خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. براي اين منظور:

به تنظیمات بروید ، گزینه Backup and Reset on phone را انتخاب کنید،پس از آن ، Factory data reset را انتخاب کرده و روی تنظیم مجدد دستگاه کلیک کنید.اکنون ، روی Erase Everything ضربه بزنید تا روند بازنشانی آغاز شود.در نهایت ، هنگامی که این فرایند به پایان رسید ، دستگاه شما به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود و شما باید همه چیز را یکبار دیگر تنظیم کنید.

9. خرابي دكمه پاور سخت افزار

به طور معمول ، اکثر گوشی های اندرویدی طوری طراحی شده اند که پس از 8-10 ثانیه نگه داشتن دکمه پاور ، مجدداً راه اندازی مي شوند. بنابراین ، شايد مضحك به نظر برسه اما خرابی دکمه پاور باعث خاموشي ناگهاني گوشي مي شود.برای خلاص شدن از شر آن ، ابتدا در صورت داشتن قاب گوشی ، آن را برای مدتی بردارید. اگر متوجه شدید که دکمه پاور معیوب است ، کافی است آن را برای بررسی به تعمیرگاه موبایل ببرید و آن را تعمیر کنید .

10. اجراي برنامه هاي سنگين

بازی سنگین یا حافظه ناکافی برای اجرا نیز می تواند باعث خاموش شدن خودکار گوشی شود. اگر متوجه شدید که تلفن شما پس از انجام یک بازی سنگین یا اجرای برخی برنامه ها خاموش می شود ، سعی کنید تعداد برنامه هایی را که همزمان اجرا می کنید محدود كنيد تا تلفن بدون مشکل اجرا شود. همچنین می توانید برنامه های اخیر را پاک کنید تا حافظه آزاد شود و همچنین اجازه دهید تلفن پس از چند ساعت استفاده استراحت کند.

11. خرابي سيستم

در ابتدا برنامه Dr.Fone  را روی سیستم خود نصب و راه اندازی کنید. سپس ، روی دکمه "تعمیر سیستم" در پنجره Dr.Fone کلیک کنید و دستگاه Android را به رایانه خود وصل کنید.سپس روي دكمه شروع در پانل سمت چپ فشار دهيد.

چرا گوشی به صورت ناگهانی خاموش میشود؟ | آون کامپیوتر


در اين مرحله جزئیات دستگاه اندرويد خود را مشاهده خواهيد كرد سپس روي دکمه "بعدی" را کلیک کنید. سپس تلفن همراه خود را خاموش کرده و دکمه های "پاور خاموش و روشن"، " كاهش صدا" و "خانه" را با هم تقریباً 10 ثانیه نگه دارید و رها کنید و سپس روی دکمه "افزایش صدا" کلیک کنید تا وارد حالت "بارگیری" شوید. در مرحله ديگر با زدن دکمه "بعدی" بارگیری سیستم عامل اندرويد آغاز می شود.اکنون ،برنامه Dr.Fone - System Repair (Android) پس از بارگیری ، سیستم عامل را تأیید وتعمیر می كند.

دلایل و رفع خاموشي ناگهاني گوشي آيفون

راه اندازی مجدد باید هر گونه مشکل در گوشي هاي آيفون هنگام خاموش و روشن شدن بايد به خودی خود برطرف رفع شود در غير اينصورت اگر این مشکل حل نشد ، بايد از طريق گارانتي خود اقدام به تعمير گوشي خود كنيد. مراحل:

راه اندازي مجدد

 • دکمه Power/Side و هریک از دکمه های صدا را به طور همزمان برای چند ثانیه فشار داده و نگه دارید . 
 • هرگاه دکمه Slide to Power off روی صفحه ظاهر شد ، هر دو دکمه را رها کنید .
 • پس از 30 ثانیه ، دوباره دکمه Power/Side را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی Apple را ببینید.

توجه كنيد، نیازی به تهیه نسخه پشتیبان از فایل های مهم شما نیست. به محض اینکه تلفن شما روشن شد آن را بررسی کنید که آیا هنوز هم به طور تصادفی خاموش می شود یا خیر. 

به روزرسانی های برنامه 

 • از صفحه اصلی ، روی App Store ضربه بزنید تا باز شود. 
 • سپس روی نماد نمایه کاربر در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید. 
 • به قسمت Updates Available بروید . 
 • برای به روز رسانی برنامه های جداگانه ، روی Update در کنار برنامه ضربه بزنید .
 • برای به روز رسانی همزمان همه برنامه ها ،Update All  را فشار دهيد. 
 • پس از نصب به روزرسانی برنامه ، دستگاه خود را راه اندازی مجدد کنید. 

تنظیمات پیش فرض کارخانه 

 • از صفحه اصلی به تنظیمات دسترسی پیدا کنید . 
 • روی General ضربه بزنید و سپس Reset را انتخاب کنید  وگزینه Reset All Settings فشار دهيد .
 • پس از درخواست ، رمز عبور دستگاه خود را وارد کنید.
 • سپس بر روي تأیید بازنشانی همه تنظیمات را كليك كنيد. 
 • پس از اتمام بازنشانی همه تنظیمات ، تلفن شما به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود. 

بازیابی تلفن

پس از پشتیبان گیری از داده هاي خود براي بازيابي خود، مراحل زیر را دنبال کنید :

 • دکمه افزایش صدا را سریع فشار داده و رها کنید .
 • دکمه کاهش صدا را سریع فشار داده و رها کنید .
 • سپس دکمه Power/Side را یکبار با درخواست اتصال به صفحه iTunes فشار داده و نگه دارید . وقتی آرم اپل ظاهر شد دکمه را رها نکنید زیرا باید وارد حالت بازیابی شوید.
 • پس از ورود به حالت بازیابی ، گزینه Update یا Restore را مشاهده خواهید کرد.

اگر می خواهید iOS را بدون پاک کردن داده ها مجدداً نصب و بارگیری کنید ، گزینه Restore را انتخاب کنید . پس از اتمام فرآیند ، iPhone خود را کنترل کرده و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است.