ریجن‌های کنسول پلی استیشن 5 چه تفاوتی با هم دارند؟

از زمان عرضه نسل اول کنسول‌ها، موضوع ریجن برای خریداران بسیار اهمیت داشت و آنها را با پرسش‌هایی رو به رو کرد اما برخی نتوانستند به پاسخ خود در این زمینه دست پیدا کنند. در نسل ششم کنسول‌ها، خریداران با موضوع ریجن رو به رو بودند و این مسئله موجب می‌شد تا در خرید کنسول ps5 خود با پیچیدگی مواجه شوند. با آغاز نسل هفتم کنسول‌ها، از جمله پلی استیشن 3، موضوع ریجن کمی از اهمیت آن کاسته شد و اما در این بین برای گیمرهای ایرانی موضوع ریجن همچنان اهمیت دارد و شایعه شد که با خرید یک ریجن متفاوت ممکن است محدودیتی هم بدست بیاید. 

برخی فروشندگان با سوء استفاده از افراد با دریافت مبالغ بیشتر، کنسولی با یک ریجن متفاوت می‌دهند. این در حالی بوده که محدودیتی در تفاوت ریجن کنسول وجود ندارد. حال با آغاز نسل نهم و آمدن کنسولی چون پلی استیشن 5، برخی فروشندگان برای ارائه کنسولی با ریجن بدون محدودیت هزینه بیشتری طلب می‌کنند و این عمل خلاف قوانین بوده زیرا ریجن‌ها هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

ما در این مطلب از آون کامپیوتر قصد داریم بیشتر درباره تفاوت ریجن‌ کنسول پلی استیشن 5 سونی با شما صحبت کنیم، پس همراه باشید.


اختلاف ریجن‌های پلی استیشن 5

کنسول پلی استیشن 5 همانند دیگر کنسول ریجن آن به چند مدل اروپا، آمریکا و ژاپن تقسیم بندی می‌شود. این تقسیم بندی را با عدد 1، 2 یا 3 به نمایش می‌گذارند تا افراد آگاهی از نوع ریجن کنسول داشته باشند. بیشتر کنسول‌ها در چین به تولید می‌رسند.  بنابراین ریجن گذاری صرفا جهت توزیع در مناطق خاصی از دنیا بوده و این مناطق نیز قوانین و استاندارد خاص خود را دارند. 

بنابراین هیچ تفاوتی نباید احساس شود که کنسول‌های موردبحث با هم دارند. اگرچه در ریجن‌های پلی استیشن 4 برخی تفاوت کوچک مشاهده می‌شد اما این موضوع به طور کامل در پلی استیشن 5 حذف شده است. برای مثال در ریجن ژاپن کنسول پلی استیشن 4، طرح روی کلیدهای کنترلر متفاوت بود. خوشبختانه کنسول نسل نهمی هیچ تفاوتی در بخش سخت افزار یا نرم افزار در ریجن ندارد. 

البته یک تفاوت عمده که در نسل نهم هم شاید قابل مشاهده باشد، باکس کنسول است که در نسخه ژاپن یک بسته بندی ضخیم را شاهد هستیم و جعبه نیز یک تکه است. اما در نسخه‌های غیرژاپنی باکس دو تکه بوده و ضخامت هم کمتر است. ناگفته نماند تفاوت ریجن در اجرا بازی‌ها هم هیچ مسئله‌ای را به وجود نیاورده و ایرادی نخواهد داشت.

اختلاف ریجن‌های پلی استیشن 5 | آون کامپیوتر

کدها در چه چیزی متفاوت هستند؟

برای کنسول پلی استیشن 5، جهت تعیین موقعیت جغرافیایی، یک سری کد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کدها تفاوتی با هم نداشته یا اینکه به معنای برتری کدی نسبت به دیگری نیست. کد‌ها به این شکل قابل خواندن هستند: CFI-10XX که جایگزین XX یک عدد دو رقمی قرار دارد و برای مثال می‌تواند 00 بوده که کد ژاپن است، 15 که کد آمریکا و 16 کد خاورمیانه و اروپا است. 

گفتنیست که در قسمت پایانی کد یک حرف A یا B هم می‌توان مشاهده کرد. حرف A به معنای استاندارد بودن کنسول و حرف B به معنای دیجیتال بودن کنسول است. بنابراین طبق خریدی که انجام دادید، این می‌تواند اختلاف داشته باشد. 

عمده کنسول‌هایی که وارد ایران می‌شوند از نوع کد CFI-1016A یا همان خاورمیانه و استاندارد هستند. اگر شما کنسولی خریداری می‌کنید که کد امریکا، اروپا یا ژاپن دارد، مسئله‌ای برای شما پیش نخواهد آمد.  به طور کلی باید بیان داشت که تفاوت ریجن هیچ مسئله‌ای ندارد و اگر فکر می‌کنید ریجن متفاوت موجب ایجاد مشکل برای شما خواهد شد، سخت در اشتباه هستید زیرا چنین نیست.


آشنایی با کنسول پلی استیشن 5

درباره کنسول پلی استیشن 5 باید بیان داشت که این دستگاه بازی پنجمین کنسول بازی خانگی سونی بوده که در نسل نهم کنسول‌ها رقیبی برای ایکس باکس سری ایکس/اس مایکروسافت است. در سال 2020 سونی این کنسول را به عنوان نسل جدید کنسول‌های پلی استیشن معرفی کرد و جانشینی هم برای پلی استیشن 4 به شمار می‌رود.

در 12 نوامبر همان سال نیز سونی عرضه پلی استیشن 5 را در دو مدل ps5 دیجیتال و ps5 استاندارد آغاز کرد. تاکنون گزارش شده بیش از 10 میلیون دستگاه این کنسول بازی به فروش رفته که نشان از عملکرد خوب و فروش سریع نسبت به سایر مدل‌های پلی استیشن است.

نخستین بار در سال 2019 مارک سرنی طراح این کنسول گزارش اولیه پیرامون پلی استیشن 5 را در اختیار وب سایت وایرد گذاشت. این کنسول با کنترلر دوال سنس همراه بوده و ویژگی‌های قابل توجه را داراست که تجربه گیم پلی واقع گرایانه و لذت بخشی را برای مخاطب رقم می‌زند.

همچنین افراد می‌توانند با این کنسول بازی عناوین را با کیفیت گرافیکی بالایی تجربه کنند. گذشته از آن عملکرد فروش این دستگاه نیز در مقایسه با نسل قبل چشمگیر بود.


پلی استیشن 5 در مقایسه با پلی استیشن 4 تغییرات بزرگی پیدا کرده و یک کنسول برجسته به حساب می‌آید. این کنسول به پردازنده رایزن AMD مجهز شده که تحت لیتوگرافی 7 نانومتری به تولید می‌رسد. این چیپ از معماری ذن 2 و هشت هسته بهره می‌برد. برای بخش گرافیک سونی از تراشه Radeon ای ام دی بهره گرفته که همانند پردازنده توانایی بالایی در عملکرد دارد. این گرافیک برمبنی معماری RDNA بوده و قدرت رهگیری پرتو هم برای آن در نظر گرفته شده است. به گفته سونی با وجود حافظه اس اس دی بارگذاری بازی‌ها سریع‌تر انجام می‌گیرد و در نتیجه افراد می‌توانند گیم پلی را با قدرت بالایی سخت افزاری تجربه کنند.   شرکت سونی مشخصات سخت افزاری بسیار قدرتمندی برای نسل نهم کنسول بازی خود در نظر گرفته تا بتواند نظر مخاطب را جلب کند. این کنسول توانایی بزرگی در اجرا بازی‌های روز دنیا دارد و حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. سخت افزار در یک کنسول اهمیت بالایی داشته و خوشبختانه به این امر توجه فراوانی کرده و یک محصول تمام عیار ارائه داده است.

سونی هر سال عناوین انحصاری بزرگی را برای پلی استیشن منتشر می‌کند و پلی استیشن 5 نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی اگر قصد خرید کنسول پلی استیشن 5 را دارید، بهتر است از فروشگاه معتبری چون آون کامپیوتر و مشابه آن خریداری کنید، تا یک خریدی مطمئن و لذت بخش را تجربه نمایید.