در حال حاضر شیائومی از برندهای مطرح و محبوب صنعت تلفن هوشمند است که یکی از علل محبوبیت آن قیمت پایین اسمارتفون‌های این شرکت است. در مدت زمان کوتاهی که این کمپانی به فعالیت پرداخت، توانسته به موفقیت‌های بزرگی دست یابد و همانطور که گفته شد، قیمت مناسب در کنار ویژگی‌های بزرگ محصول آن، علاقمندان بسیاری را به سمت این برند ترغیب کرد.

ما در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که چرا گوشی‌ شیائومی در عین داشتن مشخصاتی قابل توجه، نسبت به رقبا قیمت کمتری دارند.

حاشیه سود پایین و عدم تبلیغ

یکی از مواردی که موجب کاهش قیمت گوشی شیائومی شده، حاشیه سود کم است و در واقع این کمپانی با پایین آوردن کاهش هزینه تولید، حاشیه سود خود را هم کاهش می‌دهد. در نتیجه قیمتی که مصرف کننده پرداخت می‌کند، پایین‌تر از دیگر رقبا این کمپانی است.

گذشته از آن شیائومی سعی دارد تا تبلیغات دهان به دهان داشته باشد، تا تبلیغات رسانه‌ای. یک مثال می‌زنیم، کمپانی تسلا تبلیغات به شدت کمی داشته و هدف آن تبلیغ دهان به دهان است، این یعنی مشتری با مشاهده یک محصول قابل توجه سعی می‌کند خرید آن را به دیگر دوستان و آشنایان پیشنهاد دهد.

در این بین هیچ تبلیغی از سوی تسلا صورت نگرفته و این شرکت در واقع با ارائه محصولی باکیفیت و ایده آل توانسته نظر مخاطب را جلب کند. این حرکت سودآوری بسیاری داشته زیرا از یک سو هزینه تبلیغ را به شدت کم می‌کند و در سوی دیگر فروش نیز افزایش پیدا خواهد کرد.


چرخه تولید طولانی تر

علت ارزونی گوشی شیاومی | آون کامپیوتر

اگر به شرکت‌هایی چون سامسونگ، هوآوی و امثال آن توجه داشته باشید، این برندها در سال یک گوشی جدید با ویژگی‌های خاص ارائه می‌دهند که هر یک مشخصات کلیدی جدید به همراه دارند. اما پروسه تولید در شیائومی متفاوت است.

این شرکت چینی هر 24 تا 36 ماه چنین روندی دارد و سالانه تعداد مدل‌هایی بیشتر اما با ویژگی‌هایی مشابه را ارائه می‌دهد. همین امر چرخه تولید طولانی هزینه محصول را کاهش می‌دهد و شرکت موردنظر نیز دستگاه را با قیمتی کمتر نسبت به کمپانی‌های فوق روانه بازار می‌کند.

چرخه تولید طولانی بخش تحقیق و توسعه کم هزینه‌تری دارد اما در شرکت‌هایی برخلاف این برند چنین نیست.


الگوبرداری از طراحی دیگر برندها

یکی از مواردی که تولید را ساده می‌کند، الگوبرداری از طراحی محصول دیگر شرکت‌هاست. عملی که شیائومی مدتی پیش گرفته و توانسته با حذف هزینه طراحی، موجب کاهش هزینه تولید شود و این امر نیز در کاهش قیمت دستگاه برای مصرف کننده تاثیر بسزایی دارد.

بنابراین الگوبرداری یا به نوعی کپی از دیگر برندها موجب کاهش هزینه خواهد شد و برند موردنظر نیز تصمیم می‌گیرد محصول خود را با هزینه کمتر در اختیار مخاطب یا خریدار قرار دهد.

بنابراین یکی دیگر از علل قیمت پایین محصولات شیائومی همین گزینه است.


تبلیغات در سیستم عامل

دلیل ارزانی گوشی شیاومی؟  | آون کامپیوتر

یکی از مواردی که شاید درباره آن اطلاعاتی نداشته باشید، نمایش تبلیغات از طریق سیستم عامل است. از آنجایی که این شرکت فروش گوشی‌های هوشمندش بالا بوده، در اپ و سیستم عامل خود تبلیغاتی به نمایش درمی‌آورد.

در واقع شیائومی از مشتریان پول کافی کسب کرده و به نمایش این تبلیغات می‌پردازد. همین موجب خواهد شد تا شاهد افزایش سودآوری از بخش گوشی هوشمند توسط این شرکت چینی باشیم. بنابراین بدیهی بوده که قیمت محصول این کمپانی پایین باشد زیرا از بخش‌های مختلفی سود کافی را بدست آورده و عدم کسب سود از بخش فروش تاثیر منفی روی کسب و کار شیائومی نخواهد گذاشت.

تبلیغات سودآوری بزرگی را برای شیائومی رقم می‌زند و البته افراد می‌توانند در بخش تنظیمات نمایش تبلیغ را حذف کنند، هرچند بسیاری از این موضوع مطلع نیستند و آن را فعال باقی خواهند گذاشت.


فروش محصول به صورت آنلاین

همان‌طور که پیشتر بیان شد، شیائومی بسیاری از روش‌های کسب‌وکار تسلا را در فروش و بازاریابی به کار می‌گیرد. یکی از این روش‌ها، فروش به‌صورت آنلاین است. این شرکت  چینی تنها چند فروشگاه معدود در دنیا دارد. حذف هزینه‌های ناشی از فروشگاه‌های فیزیکی، در هزینه‌های این شرکت صرفه جویی داشته است.

گذشته از آن، شیائومی وجود واسطه‌ها و دلال را در فروش حذف کرده و مستقیم محصولات را به مشتریان ارائه می‌دهد. این امر هم در کاهش هزینه‌های این شرکت نقش بزرگی داشت.

در مجموع شاهد افزایش سودآوری این کمپانی با چنین مواردی هستیم. 

گوشی شیاومی چرا ارزان است؟ | آون کامپیوتر

حاشیه سود کم

قابل ذکر است که مدیرعامل شرکت شیائومی پیشتر در مصاحبه‌ای باین کرد که این برند حاشیه سود را در بین 5 تا 10 درصد باقی گذاشت. این حاشیه سود کم، به شیائومی اجازه خواهد داد تا محصول  بیشتری به فروش برساند. اعتقاد این شرکت چنین بوده که فروش گوشی‌های خوب با قیمت پایین‌تر نسبت به سایر تولیدکنندگان؛ خریداران و مشتریان را متقاعد می‌کند تا به مشتریان وفادار این برند تبدیل شوند و همیشه از گوشی یا دیگر محصول شیائومی خرید کنند. زیرا معتقدند قیمت مناسب در کنار کیفیت ایده آل دارد.

چنین روشی کمک شایانی در افزایش سود به شیائومی کرده و گذشته از آن گفته می‌شود، ارتباط نزدیکی بین مشتریان و این شرکت وجود دارد. موضوعی که در کمتر کمپانی شاهد هستیم و نقش موثری در افزایش فروش محصولات شیائومی داشت.

این برند مطرح چینی که تنها یک دهه از فعالیت آن می‌گذرد، توانسته به موفقیت‌هایی با روش‌ مورد اشاره کسب کند و با سودآوری بالا نه تنها رویکرد بهتری ارائه دهد، بلکه شاهد افزایش فروش محصولات آن هم هستیم.

همانطور که گفته شد، بیشتر تبلیغات شیائومی دهان به دهان بوده و همین امر در رشد بیزنس این کمپانی نقش حیاتی داشته است. شیائومی درصدد بوده تا با ارائه محصولاتی باکیفیت نظر علاقمندان و کاربران این نوع محصول را جلب کند.


نتیجه گیری

شیائومی در سال‌های گذشته پیشرفت بزرگی داشته و توانسته دستگاه‌هایی را در بازار عرضه کند که نه تنها طراحی جذابی دارند، بلکه بهترین مشخصات را به مخاطب ارائه می‌دهند. نسل جدید اسمارتفون‌های این کمپانی نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته و موارد فوق نیز کمک کرده تا این برند چینی رشد بسزایی در صنعت داشته باشد.

رشدی که موردتوجه همگان قرار گرفته و موجب شده تا به ایجاد زیربرندهای گسترده و مختلفی بپردازد. ناگفته نماند برای خرید گوشی شیائومی به وب سایت آون کامپیوتر مراجعه کنید.