تفاوت میان گوشی پک گلوبال و پک چین شیائومی در چیست؟

شرکت شیائومی در حال حاضر یکی از برندهای موفق تولیدکننده گجت‌های دیجیتال محسوب شده که در مقایسه با چند سال گذشته سعی کرده محصولات خود را در بازارهای گسترده عرضه دارد. از جمله آنها باید به گوشی‌های هوشمند این شرکت چینی اشاره کرد. البته در کنار شیائومی، وان پلاس هم توانسته به موفقیت بزرگ در فروش محصول دست یابد و از این رو باید عمده برندهای چینی را موفق دانست.

شیائومی برای بازار کشور خود و جهان دو نسخه از گوشی را عرضه می‌کند که اختلاف به شدت محدودی میان آنها وجود دارد. این کمپانی بسیاری از گوشی‌های خود را در دو نسخه پک چین و گلوبال یا همان جهان عرضه می‌دارد.

برای مثال گوشی ردمی کی 20 برای بازار چین رونمایی شد و می 9 تی نیز نسخه جهانی همین اسمارتفون است. البته ممکن است علاوه بر پک چین و گلوبال، پک هند و چندی دیگر هم وجود داشته باشد. عموما پک‌های چین و گلوبال تفاوت خاصی ندارند و در برخی موارد محدود متفاوت هستند.

آیا خرید گوشی پک چین شیائومی منتطقی هست؟| آون کامپیوتر

چه تفاوتی میان پک و رام نسخه چینی و جهانی گوشی‌های شیائومی وجود دارد؟

در نسخه پک چین دفترچه راهنما و روی پک دستگاه به زبان چینی نوشته شد. گفتنی است که این پک‌ها معمولا به دلایلی از جمله تغییر رام به صورت پلمپ به فروش نمی‌رسد. گذشته از آن بسته بندی نسخه چینی به مراتب قیمت کمتری در مقایسه با پک جهانی یا گلوبال دارد. همین امر موجب شد تا فروشندگان تمایل به فروش گوشی در چند پک و رام کنند.

بین پک چین و گلوبال تنها قیمت و بسته بندی متفاوت نیست، بلکه موارد دیگری هم وجود دارد که موجب به وجود آمدن تفاوت میان این دو پک شده است. برای مثال در مدل‌هایی که نسخه گلوبال آنها با اندروید استوک یا اندروید خام همراه است، به طور کلی نسخه چین به ROM سفارشی شیائومی با رابط کاربری MIUI تجهیز شده و اندروید در کار نیست.

علاوه بر رابط کاربری MIUI، همچنین ROM چین فاقد زبان فارسی بوده و حتی اگر زبان تلفن هوشمند را روی انگلیسی تنظیم کنید، همچنان بخش‌هایی از منو را زبان چینی تشکیل می‌دهد. گذشته از آن رام چین دارای برخی برنامه‌های چینی مزاحم است که راحت شدن از شرشان امر ساده نیست.

تفاوت گوشی های پک چین و گلوبال شیاومی | آون کامپیوتر

ناگفته نماند علاوه بر این، باتوجه به اینکه گوگل در چین فیلتر بوده، برنامه‌های چینی را می‌توان در نسخه چین نصب کرد. در حقیقت نسخه چینی دارای فروشگاه می مارکت بوده که برای ایرانیان چندان کاربرد ندارد و قطعا بدون پلی استور نمی‌توان تجربه کاربری خوبی داشت. گذشته از آن در شبکه ارتباطی موبایل هم تفاوتی وجود دارد که نسخه گلوبال را به گزینه بهتری تبدیل می‌سازد.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که برخی فروشندگان مدعی هستند که تفاوتی بین دو مدل پک وجود نداشته و به آسانی با انجام فلش و تغییر رام، نسخه چینی را به نسخه گلوبال تغییر داد. باید بیان داشت که شیائومی با تعبیه کردن قفلی به نام بوت لاکر، مانع از نصب رام نسخه گلوبال در نسخه چین خواهد شد.

البته فروشندگان برای چنین اسمارتفون‌هایی، رام سفارشی یا غیر رسمی نصب کرده که مشکل عدم وجود زبان فارسی را حل کرده اما معایب زیادی را درپی دارد. اولین ایراد رام غیررسمی تلفن‌های هوشمند شیائومی، ناتوانی در آپدیت کردن است، چراکه این نوع رام رسمی نبوده و هرگز از سوی شیائومی پشتیبانی نمی‌شوند. از دیگر ایرادات وجود باگ زیاد بوده و کاربر را رنجور خواهد کرد و مسائلی چون عدم کار کردن رابط کاربری، برنامه گوشی و برخی دیگر در پی دارد.

تا اینجا اگر متوجه شده باشید، تغییر رام نه تنها امر آسانی نبوده بلکه مشکلاتی را هم در پی خواهد داشت. بنابراین باید بوت لودر گوشی را آنلاک کنید. ناگفته نماند برای نصب رام سفارشی باید بوت لودر را آنلاک کنید. شاید این پرسش برای شما به وجود بیاید که مشکل در چیست. باید بیان داشت برای نصب رام اصلی یا همان رسمی باید بولت لودر را آنلاک کنید و همین امر دردسرهای خاص خود را در پی دارد.

تفاوت کوشی پک چین و پک گلوبال | آون کامپیوتر

بنابراین توصیه می‌شود از خرید گوشی شیائومی نسخه چین با رام فیک و پشتیبانی از زبان فارسی پرهیز کنید. شما قادرید به سادگی با بررسی موجود بودن زبان فارسی و گذشته از آن عدم وجود برنامه‌های چینی، شاهد این موضوع باشید. اما احتمال دارد برخی فروشندگان قادر باشند به هر طریقی رام رسمی گلوبال را روی گوشی‌های پک چین نصب کنند، با این حال خرید پک چین همچنان قابل توصیه نیست؛ زیرا شیائومی به طور جد با آن مخالفت دارد. در نهایت اگر پک چین را خریداری کنید، با مشکلاتی رو به رو خواهید شد.


در نهایت باید بیان داشت اگر می‌خواهید پک چین با رام گلوبال را داشته باشید، باید انتظار آنلاک شدن بوت لودر را فاکتور داشته باشید. گذشته از آن شیائومی در وب سایت خود رام‌های کاستومی قرار داده تا از خطر احتمالی به دور باشید.

ناگفته نماند برای خرید گوشی‌ شیائومی می‌توانید به وب سایت آون کامپیوتر مراجعه کنید.