در کشورمان قیمت گوشی بسیار بالاست و افراد برای آن که اسمارتفون خود را در کوتاه مدت از دست ندهند، بایستی مراقبت و نگهداری کافی داشته باشند. البته این نگهداری با خرید قاب مناسب و رعایت برخی نکات قابل انجام است. ما در این مطلب قصد داریم تمامی نکاتی که هنگام خرید قاب گوشی باید به آن توجه کنید را مطرح خواهیم کرد تا اطلاعات کافی در این موضوع داشته باشید.

چرا باید قاب گوشی خرید؟

برخی افراد خرید قاب گوشی را امر درستی ندانسته زیرا معتقدند زیبایی تلفن هوشمند را پنهان می‌سازد. اما از نظر ما قاب محافظی است که نباید آن را فراموش کنید و از استفاده این پوشش محافظتی برای تلفن هوشمند دوری نمایید. 

در حال حاضر گوشی موبایل با قیمت سرسام آوری که پیدا کرده حکم یک دستگاه ارزشمند را دارد. مواردی که خرید قاب گوشی را با اهمیت می‌کند به شرح زیر است:

  1. مانع شدن از ایجاد ضربه به گوشی: زمین زدن برخی وسایل چندان نگرانی ندارد اما موضوع تلفن هوشمند متفاوت است. زیرا اگر صدمه‌ای وارد شود باید هزینه زیادی برای تعمیر آن پرداخت شود و گذشته از آن ارزش تلفن هوشمند شما نیز به نسبت پایین می‌آید. پس بهتر است با خریداری قاب یا همان کاور موجب محافظت شده و مانع از ایجاد ضربه شوید.
  2. محافظی برای اطلاعات: اگر تلفن هوشمند آسیب جدی ببیند که دیگر قابل استفاده نباشد، نه تنها گوشی را از دست خواهید داد، بلکه اطلاعاتی نظیر عکس، شماره تماس و بسیاری دیگر هم به همراه آن از دست خواهد رفت.
  3. عدم تغییر قیمت گوشی: اگر از جمله افرادی هستید که همیشه تعویض تلفن هوشمند انجام می‌دهید، بهتر است قاب را در کنار گوشی به کار گیرید. زیرا آسیب رسیدن به گوشی و تعمیر موجب کاهش قیمت آن شده و در نتیجه برای خرید یک مدل جدید باید هزینه بیشتری داشته باشید.

قطعا دلایل مذکور می‌تواند برای شما منطقی باشد زیرا هر یک اهمیت کافی را برای استفاده از قاب به وجود می‌آورد. گذشته از آن شرکت‌های تولیدکننده کاور یا همان قاب همیشه سعی دارند طرح‌های زیبایی را برای گوشی‌ها ارائه دهند و همین امر موجب می‌شود تا بتوانید از میان صدها مدل و طرح، یک گزینه را انتخاب کنید.

انواع مدل قاب گوشی

برای خرید قاب گوشی باید به مدل آن توجه داشت. زیرا اگر بخواهید مدلی را تهیه کنید باید مطابق با نیاز خود یک گزینه را انتخاب نمایید و در بازار نیز انواع مدل قاب وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

قاب راگد : ضدضربه اما زشت

قاب راگد | آون کامپیوتر

این نوع قاب همانطور که گفته شد، ضدضربه هستند و طراحی ناهمواری هم دارند. اگر می‌خواهید گوشی شما هیچ آسیبی پیدا نکند، داشتن این نوع قاب کمک خواهد کرد تا شدت آسیب به گوشی در صورت وارد شدن ضربه به حداقل برسد. پس می‌توان چنین گزینه‌ای را کاربردی دانست. البته این قاب‌ها کمی طراحی ناهمواری داشته و سنگین هم هستند که شاید برای شما جالب نباشد. همچنین به راحتی نمی‌توان یک گوشی با قاب راگد را در جیب جای داد.

بنابراین اگر می‌خواهید گوشی شما آسیب جدی به آن وارد نشود و چندان اهمیتی به ظاهر قاب نمی‌دهید، قاب راگد گزینه خوبی خواهد بود.


قاب تاف: جمع و جور در کنار ضدضربه بودن

قاب تاف | آون کامپیوتر

قاب‌ مدل تاف به اندازه راگِدها ضخیم نیستند. البته این مدل هم گوشی را اندکی ضخیم و سنگین وزن می‌کند. اما این افزایش حجم و وزن به مانند راگدها رنج آور نیست. بهتر بوده در بین قاب‌های تاف دنبال یک مدل باشید که نسبتا از لبه‌های روی صفحه را بپوشاند. این مدل قاب‌ها عمدتا دولایه هستند که شامل یک لایه پلی‌کربنات سخت و یک لایه داخلی نرم‌ مانند سیلیکون برای جذب ضربه. در توضیحات برخی از این نوع قاب شاید مشاهده کنید که دارای تاییدیه استاندارد مقاومت نظامی است.


قاب اسلیم: سبک و ظریف

قاب اسلیم | آون کامپیوتر

اگر به دنبال قابی هستید که زیبایی گوشی شما را پنهان نسازد و همچون مدل‌های راگد زشت هم نباشد، گزینه اسلیم مناسب شما است. قاب تاف و راگد موجب خواهد شد تا زیبایی گوشی پنهان شود و حتی روی ظاهر آن تاثیر منفی دارد.

اما به لطف قاب اسلیم شاهد طراحی ظاهری زیبا گوشی خود خواهید بود و بسیار لذت هم خواهید برد. بنابراین قاب اسلیم گزینه جذاب از نظر ظاهری بوده و ظریف هم محسوب می‌شود.

قاب کتابی: زیبا و جادار

قاب کتابی | آون کامپیوتر

این نوع قاب با عناوین گوناگون همچون فولیو (folio)، فلیپ کاور (flip cover) یا کیف کلاسوری قابل تهیه است. گذشته از آن قاب هم پشت و هم جلوی گوشی را می‌پوشاند. اما  از نظر میزان حفاظت می‌توانند در مقایسه با یکدیگر متفاوت باشند.

 مدل‌هایی که پوشش کاملی به گوشی می‌دهند، گزینه بهتری هستند. یکی از ویژگی کاربردی چنین قابلی جای گرفتن در کیف است. این نوع قاب به دلیلی محافظت کاملی که دارند، موجب خواهند شد تا هیچ اجسامی گوشی را خراش ندهند و آسیب نرسانند. در بحث ظاهری نیز چهره زیبایی داشته و بر زیبایی گوشی شما می‌افزایند. یکی از ویژگی ارزنده چنین قابی داشتن پایه بوده و در هنگام تماشا فیلم می‌تواند کارآمد باشد. 

به طور کلی قاب‌های کتابی چند مدل هستند از جمله مدلی با آهنربا، مدلی با دکمه و برخی دیگر. البته قاب کتابی موج خواهد شد تا دسترسی همیشگی به نمایشگر گوشی کاهش یابد. بنابراین اگر چنین قابی داشته باشید ممکن است نتوانید به سرعت صفحه نمایش را مورد استفاده قرار دهید. برخی از قاب کتابی دارای کاوری با نمایشگر هستند که اطلاعاتی نظیر ساعت، تقویم و تماس یا پیامک دریافتی را به نمایش درمی‌آورند.


قاب بامپر: زیبا و کارآمد

قاب‌های بامپر عمدتا برای محافظت از حاشیه گوشی بوده و در بخش عقب محافظت خاصی ندارند. به همین دلیل لبه‌های نسبتا ضخیمی وجود دارد تا در کناره‌های گوشی قادر به جذب شوک ضربه شوند. البته بامپرها معمولا از پشت گوشی محافظتی نمی‌کنند. بنابراین باید دقت کنید این نوع قاب در عین زیبایی چندان محافظت مورد اطمینانی ندارند، از این رو نباید به آنها اکتفا کرد.