علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی

علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی يكي از چالش هايي كه اكثر كاربران تلفن هاي همراه با آن دست و پنجه نرم مي كنند. حتما براي شما نيز اتفاق افتاده با وجود اينكه گوشي خود را مدت زمان طولاني شارژ كرديد اما هنوز کمتر از 50 درصد شارژ شده است. تجربه اين مشكل بسيار آزاردهنده است . اكنون ، وقتش رسيده كه علت آن را بفهميد .در اين مقاله در وبلاگ آون کامپیوتر  قصد داریم تمامي احتمالات شارژ شدن طولاني مدت آهسته گوشي هاي موبايل و رفع آنها را بررسي كنيم.

علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی

1. آداپتور برق ضعیف 

همانطور كه مي دانيد همه آداپتورهای برق یکسان نیستند. در سال های اخیر ، تلفن هاي هوشمند آداپتورهای قدرتمندتری با دو پورت از Anker ، 24 وات ارائه داده اند ، بنابراین استفاده از آداپتور جدیدتر زمان شارژ گوشي را بسیار افزایش مي دهد. 

به اين نكته توجه داشته باشيد ، اگر تلفن خود را با آداپتور هاي برق قدیمی شارژ کنید ، به میزان قابل توجهی روند شارژ گوشي كند خواهد شد. 

2. استفاده از تلفن در حین شارژ 

استفاده از گوشي در حين شارژ، عمر باتری را كم مي كند.بهتر گوشي را حين شارژ کاملاً خاموش کنید يا حين شارژ از آن استفاده نكنيد تا سریعتر شارژ شود. 

3. کابل شارژ نامناسب

يكي از دلايل عمده آهسته شارژ شدن تلفن هاي هوشمند خراب بودن کابل شارژ است. حتما مي دانيد کابل های USB بسيار آسيب پذير هستند و به راحتي  خم يا شكسته مي شوند. 

سیم های شارژر يا همان كابل هاي USB معمولاً چندين سيم كه با عایق پوشانده شده اند.انعطاف پذیری مکرر ، به ویژه در نزدیکی انتهای کابل ، برخی یا تمام سیم های بسیار نازک داخل آن را مي شكند. در اين صورت خروجی شارژر كابل کافی نيست و منجر به شارژ کندتر از حد معمول می شود و در برخي موارد ممكنه کابل اصلاً کار نکند ، یا فقط در صورتی کار کند که کابل در جهت خاصی قرار گيرد .به طور کلی ، کابل های ارزان قيمت خیلی زود فرسوده می شوند بنابراين بهتر به دنبال كابل هاي معتبر باشيد. 

4. منبع شارژ

بسیاری از دارندگان گوشي هاي هوشمند از روش های ناکارآمد شارژ استفاده می کنند ، زیرا فکر می کنند نوع شارژ كردن تلفن فرقي نمي كند ، اما در حال حاضر سریعترین راه برای استفاده از شارژر پريز برق است.

هنگام شارژ گوشي اين نكته بسيار مهم كه تلفن خود را به پریز برق وصل کنید ، نه کامپیوتر، حتی اگر از آخرين نسخه USB 3.0 استفاده ميكنيد، میزان خروجی انرژی استاندارد کامپیوتر فقط 0.9A است (و براي  USB 2.0 حتي در حد 5 میلی آمپر و کمتر است. عاقلانه است كه از اين  طريق شارژ نكنيد.

 در حقيقت پورت USB کامپیوتربه سرعت پریز شارژ نمی كند.پورت های USB رایانه معمولاً حدود 2.5 وات شارژ ارائه مي دهند. در مقابل ، آداپتورهای برق معمولاً کمتر از 12 شارژ نمي كنند. این در حالي كه اگر گوشي خود را با پريز ديواري شارژ كنيد،پنج برابر سریعتر شارژ می شود.بنابراين برای سریعترین شارژ شدن بايد گوشي خود را به پريز برق متصل کنید. 

5. گرد و غبار

گوشی موبايل تمام روز در جیب یا کیف با انواع پرزها ، گرد و غبار و ذرات در ارتباط هستند.در برخي اوقات گرد و غبار با مسدود كردن درگاه شارژ موبايل باعث كندي و آهسته شارژ شدن آن مي شود ، براي جلوگيري از بروز همچين مواردي با یک خلال دندان یا سنجاق به آرامی هرگونه گرد و غبار را از دهانه درگاه شارژ گوشي پاک کنید. بروش ديگر استفاده از چراغ قوه براي بررسي قسمت درونی USB تلفن و استفاده از مسواک تميز و خشک براي تميزي آن است.

6. نسخه هاي قديمي گوشي

نسخه هاي قديمي تلفن هاي هوشمند معمولا باتری و حافظه كندي دارند در سال های اخیر ، تلفن های هوشمند به پردازنده های جدیدتر و فناوری های شارژ سریع مجهز شده اند که فقط در 15 دقیقه شارژ مي شوند. با توجه بخ اين موارد ، تلفنهای قدیمی با جدیدترین نرم افزار و به روزرسانی ها سازگار نیستند و اين اصلي ترين عامل شارژ طولاني مدت است.

7. باتری 

برخي مدل هاي گوشي ها باتري ضعيفي دارند در درجه اول نوع مدل باتري گوشي خود را بررسي كنيد و در اين صورت باتري ا عوض كنيد . متأسفانه ، بیشتر تلفن های هوشمند امكان باتری های قابل تعویض به کاربر ارائه نمی دهند .بنابراين اگر مشكل طولاني شدن شارژ گوشي از باتري است هيچ راه حلي جز تعمير يا خريد گوشي جديد نداريد.

8. ميزان روشنايي صفحه نمايش

تعدادي از کاربران تلفن های هوشمند اين نكته را نمي دانند كه بیشترین میزان تخلیه باتری گوشي روشنايي صفحه نمایش و تصاوير پس زمينه متنوع روي گوشي است. هميشه صفحه نمایش مشكل شماره یک تخليه سريع شارژ گوشي است بنابراين بهتر هميشه روشنايي صفحه را در حد متوسط قرار دهيد.

9. برنامه هاي اندرويد

بسیاری از کاربران اندروید از این موضوع اطلاع ندارند كه با باز کردن یک برنامه ، گاهی اوقات فراموش می کنید آن را به درستی ببندید تا در پس زمینه گوشي پردازش نشود. یا برخی از برنامه هاي بارگیری شده به طور خودکار در پس زمینه اجرا می شوند . برخی برنامه های اندرويد دائماً در حال تخلیه انرژی گوشي هستند و باعث آهسته شارژ شدن موبايل مي شوند. 

برنامه های پس زمینه نه تنها روی RAM اندروید تأثیر می گذارند بلکه باتری را نیز تخلیه می کنند. در واقع، اکثر این برنامه ها به صورت پیش فرض در پس زمینه پردازش می شوند و در هنگام بروزرسانی اعلان نمايش مي دهند.تنها کاری که می توانید انجام دهید اینست که با رفتن به تنظیمات > برنامه ها ، اعلان برنامه ها را خاموش کنید .

راه حل ديگر اينكه ،برنامه هاي اندرويد اغلب پس از لحظه اجرا شدن ، بوت و در پس زمینه اجرا می شوند. سيستم عامل اندرويد سالهاست كه اين مشكل را دارد ،اگرچه این مورد مشکلی بزرگ بوده اما اندروید روز به روز در حال مدیریت کارآمدي بهتر براي رفع اين مشكل است.

ساده ترین راه حل اينكه مرتباً برنامه هاي خود را بررسي كنيد و مواردي كه سريع باتري تخليه مي كنند را حذف نصب کنید و مجدد ميزان ماندگاري باتری و سرعت شارژ آن را امتحان كنيد.

10. بررسي پورت USB 

با بررسي تمام موارد بالا اگر هنوز گوشي شما به درستی شارژ نشود احتمالا پین داخل پورت USB شکسته یا خم شده است. در این مرحله ، تلفن خود را تعمير كنيد.

نكات بسایر مهم براي طولانی شدن عمر باتری:

  • با کم شدن 10٪ باتری ، گوشي شارژ کنید. تخلیه بيشتر ازاين حد شارژ باتري  باعث کاهش طول عمر باتری می شود.
  • اجازه ندهید گوشي شما مدت زمان زيادي در سطح 100٪ شارژ باقی بماند ، یعنی بعد از شارژ کامل سريع گوشي را از برق بكشيد.
  • عادت شارژ خود را مطابق با نیاز و برنامه روزانه خود تنظیم کنید . در اين صورت قطعاً می توانید عمر باتری را به میزان قابل توجهی بهبود دهيد.
  • برای کمک به حفظ عمر باتری ، میزان روشنایی هر صفحه ای را که در آن قرار دارید حداقل به نصف کاهش دهید.
  • تنظيمات حالت صرفه جویی برق گوشي خود را فعال كنيد.
  • سیستم عامل خود را به روز کنید براي اين منظور بهتنظیمات بروید به روزرسانی های سیستمرا بارگیری و نصب کنید.
  • اتصال Wi-Fiرا خاموش کنید.