کنسول بازی (پلی استیشن ها) های کمپانی سونی همان PS ها سری های مختلفی دارند که از ps1 تا ps5  تولید و عرضه شده اند. جدید ترین سری آن ps 5  می باشد. که در دو نسل 10 و 11 وارد بازار شده است. نسل 10 آن یا همان سری CFI-1016 و نسل 11 با مدل CFI-1116 شناخته می شوند.

Ps5  نسل 10 و 11 دارای تفاوت هایی هستند که در این مقاله قصد دارم آن ها را بیان کنیم. و شما را در خرید کنسول بازی کمک کنیم.


نسل 10 بخریم یا نسل 11؟

واقعیت این است که کنسول بازی سونی ps5 در ابتدای عرضه خود یک سری مشخصات کلی داشته که کاربران سری اول یا همان نسل 10 از آن انتقاد کرده اند. و سپس کمپانی سونی در نسل بعدی یعنی 11 تلاش کرد که این ویژگی ها را بهبود دهد و نسخه آپدیت شده ای به بازار عرضه کرده است. تفاوت های این دو نسل عبارت اند از:

  • در این دو نسل از لحاظ قدرت مصرفی ، دما ، سرعت فن و صدای فن و دستگاه و فیریز داخل بازی تفاوت هایی وجود دارد 
  • از لحاظ وزن و کم کردن برخی سیستم های سخت افزاری مانند سیستم خنک کننده نیز تغییراتی ایجاد شده است.
  • علاوه بر تغییرات سخت افزاری  روی نسخه پلی استیشن 5 سری 11، تغییرات جزئی مادربرد هم صورت گرفته است.

در ادامه به شرح هر یک از تفاوت های از این دو محصول می پردازیم تا خودتان بر اساس نیازمندی ها و بودجه و انتظاراتان یکی از این دو نسل رو بر گزینید.

 

تفاوت های نسل 10 با نسل 11 ps5:

  1. اولین و ملموس ترین تفاوت نسل 10 با 11 در وزن کنسول می باشد. نسل 11 ps5  نسبت به نسل 10 آن سبک تر است و برای حمل و نقل مناسب تر می باشد. البته این اختلاف وزن زیاد نیست و حدود 300 گرم می باشد که نسل 11 سبک تر است. این سبک تر شدن مدل‌ های جدید تر نتیجه طراحی جدید مهندسین شرکت سونی است که  تصمیم گرفتند برای نسخه‌ های جدید کنسول PS5 از هیت ‌سینک ‌های کوچکتری استفاده کنند. علاوه بر کوچک‌ تر کردن هیت سینک به کار رفته، نحوه قرار ‌گیری ورقه‌ های هیت سینک و لوله‌ های رسانای حرارت مدل 11 نیز با مدل 10 تفاوت دارد.

فرق ps5 نسل 10 و 11 چیست؟ | آون کامپیوتر


"ظاهر نسل 10 و 11 ps5  تفاوتی ندارند و از روی نوشته روی جعبه دستگاه می توان نسلش را تشخیص داد"

شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا کوچک تر شدن هیت سینک باعث بالا رفتن گرمای دستگاه حین استفاده نمی شود؟

در پاسخ به ان سوال باید گفت که کوچک شدن هیت سینک سبب کاهش حجم تهویه ی هوای گرم انتقالی از CPU به سینک می شود. و این عامل باعث دیر تر خنک شدن دستگاه می شود. و دمای داغ شدن نسخه آپدیت یا همان نسل 11 تقریبا 3 تا 4 درجه از سری قبلی خودش بالاتر است. این اختلاف دما و کوچک بودن هیت سینک در زمان اجرای برخی از بازی های سبک اصلا  به چشم نمی آید. البته برخی از کاربران سبک بودن کنسول را به این گرما ترجیح می دهند. و البته برخی از کارشناسان معتقدند که چون بدنه نسل 11 کنسول PS5 گرما راجذب می کند داغ می شود و نهایتا برد دستگاه خنک تر می ماند.

  1. دومین تفاوت PS5 سری ۱۰ با ۱۱  مربوط به پیچ پایه‌ ی نگهدارنده‌ ی دستگاه است. در کنسول های نسل 10 سفت کردن پیچ پایه‌ ی نگهدارنده توسط یک پیچ گوشتی امکان پذیر است و این کار با دست غیر ممکن است، اما در نسل های جدید ۱۱۱۶پیچ پایه‌ ی نگهدارنده‌ به نحوی ‌ای طراحی شده‌ است که برای سفت کردن آن به پیچ گوشتی نیاز نباشد و بتوان با دست هم آن را سفت کرد. باز و بسته  شدن این پیچ ، بسیار آسان گردیده و جدا کردن کنسول از پایه نیز راحت تر شده است. 


  1. البته تفاوت های این دو نسل در همین دو مورد خلاصه نمی شود. و مهندسین کمپانی در طراحی مادر برد نسل جدید هم تغییرات جزیی ای ایجاد کرده اند. مربوط به اتصالات وایرلس و یکسری کنترل‌کننده‌هاست. اینکه مدل‌های ۱۱۱۶ از اتصال وایفای بهتری برخوردار هستند یا نه به طور دقیق مشخص نیست، اما قطعا سونی دلیل موجهی برای ایجاد تغییر در این بخش از مادربرد داشته است.


  1. از دیگر تفاوت ها و مزایای سری آپدیت شده ی کنسول بازی ps5 کاهش شدید صدای فن دستگاه نسبت به نسل 10 می باشد. این کاهش صدای فن ناشی از طراحی یک صفحه فلزی نقره ای روی فن است  که برخی منتقدین بر این باورند که این طراحی علی رغم کاهش صدا مانع خنک سازی آن می گردد. اما برای گیمر هایی که به صدای فن و نویز جساسیت نشان می دهند مهم و کارآمد است.


آیا کیفیت بازی و لود شدن بازی ها در سری 10 و 11 متفاوت است؟

در جواب این سوال باید گفت بر خلاف برخی شایعه ها و تیزر های تبلیغات رایج ، این دو نسل ps5 از  لحاظ اجرای بازی ها و کیفیت آن ها هیچگونه تفاوتی با هم ندارند.

شاید برخی از گیمر ها و منتقدین گمان کنند که بازی های PS5 را می توان در نسل 11 با کیفیت بهتری اجرا و بازی کرد ، اما این تصور اشتباه است. و شما می توانید در هر دو نسل این کنسول بازی بازی ها را با کیفیت عالی اجرا کنید و از آن لذت ببرید. تنها تفاوت سری ۱۰نسبت بهسری ۱۱ این است ؛ که ایستادن بازی و فریز شدن بسیار کم تر اتفاق می افتد. اما از لحاظ اینکه چه بازی هایی را می توان در نسل 11 و 10 اجرا کرد باید گفت تفاوتی در این زمینه ندارند.

_ قیمت نسل 10 و 11 این سری کنسول های بازی سونی چه تفاوتی با هم دارند؟

 تفاوت های کوچکی  که بیان کردیم میان نسل 10 و 11  ps5  وجود دارد که سبب شده است ، قیمت PS5 سری 10 با سری11 کمی متفاوت باشد.

مسلماً این کمپانی قیمت نسخه جدید پلی استیشن اش را به دلیل تغییراتیکه در ساخت نسخه جدید  اعمال شده است، کمی بالاتر برده است.

اون کامپیوتر سعی دارد این دو نسل از محصول را با بهترین قیمت بازار در اختیارتان قرار دهد. برای مشاهده قیمت نسل 10 پلی استیشن 5 و نسل 11 آن کلیک کنید.