شرکت شیائومی در جریان رویداد 28 دسامبر 2021 خود علاوه بر رونمایی سری شیائومی 12 پرچمدار، ساعت واچ اس 1 و هدفون بی سیم بادز 3 را رونمایی کرد.

MIUI 13 جدیدترین رابط کاربری شیائومی بوده که شرکت سازنده وعده روانی در عملکرد و امنیت بالا داده است تا بتواند تجربه کاربری لذت بخشی رقم زند. 

شرکت شیائومی این نسل MIUI را براساس اندروید 12 توسعه داده و یک سری قابلیت ‌های اضافی با تم‌ های اختصاصی نیز برای آن تدارک دیده است. گذشته از آن این نسخه شامل فونت جدیدی به نام MiSans است که ظاهر جدیدی را به نوشته‌ها می‌بخشد و تقارن و زیبایی بیشتری دارد.

بنابراین کاربر می تواند شاهد رابط کاربری بسیار منعطف و جذاب باشد که تجربه کاربری راحتی را به دنبال خواهد داشت. در حقیقت بروزرسانی MIUI 13 روی امنیت و حریم خصوصی  تمرکز بسیاری داشت. این رابط کاربری به ویژه در فرآیند تشخیص چهره و ارسال اطلاعات حساس مانند تصویر کارت شناسایی و اطلاعات حساب بانکی عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. 


MIUI 13 کامل و سریعتر از همیشه

شیائومی همچنین سیستمی را برای تشخیص کلاهبرداری‌های الکترونیکی تدارک دیده تا موجب کاهش این نوع جرایم شود. مسئله ای که با گسترش روزافزون فناوری شاهد افزایش آن بودیم. شرکت چینی ادعا می‌ کند که این نسخه گوشی‌ ها را در مقایسه با نسخه MIUI 12.5 تقریبا 52 درصد روان ‌تر خواهد کرد، آن هم در بحث عملکرد. 

بخشی از دلیل این افزایش چشمگیر در روان بودن رابط کاربری به دلیل Focus Computing 2.0 است. با این فناوری سیستم نه تنها سناریوهای اصلی مانند حالت تمام صفحه را حفظ خواهد کرد، بلکه منابع پردازشی را به اپلیکیشن‌ های شخص ثالث اختصاص خواهد داد. در ابین بین، سیستم ذخیره‌سازی روان و حافظه اتمی هم به کمک رابط کاربری می آیند.

در نتیجه شاهد یک رابط کاربری روان و بسیار لذت بخش در تجربه کاربری هستیم، همان موردی که کاربران گوشی های شیائومی به دنبالش بودند و در نتیجه دست یافتند. گذشته از آن زبان طراحی جدید «متریال یو» گوگل به خوبی در MIUI 13 قابل مشاهده است. با این زبان طراحی زمانی که تم رنگی دستگاه خود را انتخاب می ‌کنید، این تم تمامی قسمت های سیستم  مانند ویجت ‌ها، آیکن اپ ‌ها و منوها را دربرمی گیرد. گذشته از آن، تم رنگی متناسب با تصویر پس‌زمینه قابلیت تغییر دارد.


MIUI 13 Pad سیستم عاملی برای تبلت ها

شیائومی همچنین سیستم عامل MIUI 13 Pad را برای تبلت‌ های خود رونمایی که یادآور iPadOS اپل است. این رابط کاربری به‌صورت اختصاصی برای نمایشگرهای بزرگ تدارک دیده شده و از نظر مالتی تسکینگ با بیش از 3000 اپ سازگاری دارد. در این رابط کاربری هنگامی که انگشت خود را روی آیکن یک برنامه نگه می دارید، منویی باز شده که برخی گزینه ‌های سریع را ارائه می دهد. بسیاری از قابلیت ‌های امنیتی و بهینه‌سازی‌ های MIUI 13 در این رابط کاربری تبلت قابل مشاهده است.

رابط MIUI 13 Pad دارای حالت های حرکتی مخصوص صفحات تبلت‌ ها مانند درگ و دراپ، تغییر سایز و باز کردن اپلیکیشن‌ ها در پنجره‌ های کوچک است. شیائومی هنوز اعلام نکرده که این آپدیت را چه تاریخی برای دستگاه‌های خود انتشار می دهد. همچنین، پیدا نیست که MIUI Pad را برای گوشی تاشو می میکس فولد هم انتشار می دهد یا خیر.

این شرکت از عرضه نرم‌افزاری به نام MIUI Next هم خبر داده که ظاهرا ابزار مشترکی برای گوشی‌، تبلت‌ و ساعت‌ های هوشمند کمپانی است. اکنون اطلاعات کافی پیرامون این نرم‌افزار موجود نیست، اما احتمالا اجازه خواهد داد تا تمامی گجت‌های را با یک دستگاه کنترل کرده و بسیار ساده فایل نقل و انتقال دهید. MIUI Next بی شک در ابتدا برای بازار چین موجود خواهد شد.

شیائومی اعلام کرده نسخه بعدی سیستم عامل ساعت ‌های هوشمند این شرکت نیز با نام MIUI for Watch ارائه می شود. این سیستم عامل اختصاصی پیشتر بدون نام منتشر شد. این شرکت همچنین وعده داده که انتشار MIUI 13 را از اواخر ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ شروع می کند. این آپدیت  علاوه بر سری شیائومی 12 ابتدا در اختیار می 11، 11 پرو  و 11 اولترا قرار می گیرد.


اگر قصد خرید گوشی شیاومی دارید بهتر است به وب سایت آون کامپیوتر مراجعه داشته باشید.