این روزها شاید رشد روزافزون تولیدکنندگان محتوا ویدئویی هستیم. برخی برای یوتیوب، برخی دیگر برای اینستاگرام و بسیاری از شبکه‌های دیگر، پست‌های ویدئویی را تولید می‌کنند و همچنین برای استریم زنده نیز وجود میکروفون لازم است.

بنابراین چه خوب می‌شود به خرید میکروفونی بپردازیم که نیاز ما را به سادگی برآورده سازد. میکروفونی باکیفیت و در عین حال خوش قیمت که تهیه آن چندان دشواری به دنبال نداشته باشد.

البته برای خرید میکروفن مناسب باید به مواردی توجه داشت و در این بخش قصد داریم راهنمای خرید میکروفون مناسب را به شما ارائه دهیم.


پیش از خرید نیاز خود را مشخص کنید

یکی از قدم‌های مهم خرید میکروفون خوب ، شناخت نیاز است. اینکه شما به چه نوع میکروفونی نیاز دارید و برای چه هدفی میکروفون را تهیه می‌کنید. اگر بتوانید این گام را به خوبی بردارید، قطعا مراحل بعدی به مراتب ساده و آسان سپری خواهد شد و در نتیجه به میکروفون موردنظر خود دست پیدا خواهید کرد.

در حقیقت با با تطبیق قابلیت‌های میکروفون با نیاز خود، می‌توان گزینه مطلوب را تهیه کرد. بنابراین هنگامی که مشخصه یک میکروفون را بررسی می‌کنید، متوجه خواهید شد آیا مناسب شما خواهد بود یا فراتر از نیازتان است.


آشنایی با انواع میکروفون:

میکروفون سیم پیچ متحرک یا دینامیک

به طور عمده برای خوانندگی روی صحنه، استفاده در سخنرانی بزرگ و غیره کاربری دارد. این میکروفن بسیار محکم بوده و می‌تواند فشار ناشی از محکم در دست گرفتن را تحمل نماید. این نوع میکروفون همچنین می‌توانند به کنترل صدا بلند بدون ایجاد دیستوریشن بپردازند. 

گذشته از آن آمپدانس خروجی کم و سطح خروجی نسبتاً بالایی ارائه می‌دهند و بنابراین نیازی به پیش تقویت کننده داخلی نیست. همچنین نیاز به فانتوم پاور هم ندارید. Shure 57 و دیگر مدل‌های مشابه آن سال هاست که پایه اصلی بسیاری از گروه های موسیقی پاپ و آوازها بوده و هنوز هم عملکرد بسیار خوبی دارند. 

چه نکاتی هنگام خرید میکرفون رعایت کنیم | آون کامپیوتر

میکروفون کریستال

میکروفون کریستال یا همان میکروفون سرامیکی، عمدتا تجهیزات ارزان قیمتی بوده که ولتاژ خروجی بالایی نسبت به آمپدانس ورودی بالا داشته و این یعنی تقویت کننده میکروفون احتمالا از آمپدانس ورودی بالایی برخوردار می‌باشد.

 این نوع میکروفون‌ها دارای حداقل قیمت در بازار هستند، زیرا پاسخ فرکانس گسترده خاصی ارائه نداده و با توجه به آمپدانس بالا، چندان مشتری ندارند. سطح آمپدانس بالا به این معنی است که کابل‌های میکروفون مستعد نویز خواهند بود و این رنج آور است.میکروفون خازنی

میکروفن خازنی اصولا برای ارائه صدای با کیفیت استفاده می‌شود. این میکروفون نمی‌تواند اضافه بار را تحمل کند و برای اضافه کردن جریان بایاس به خازن و همینطور پیش تقویت کننده برق نیاز دارید. مدل‌های خازنی به اندازه میکروفون دینامیک مقاوم نیستند.

 آمپدانس خروجی به دلیل این که بتواند از لیدها یا سیم رابط‌های طولانی‌تر بهره گیرد، کم هستند. قیمت میکروفون‌های ایده آل بین 200 تا 1000 دلار است و هنگامی این میکروفون برای آواز یا صدای عمومی به کار گرفته شود، بهتر است یک فیلتر برای آن استفاده کنید. 

برخی میکروفون‌ها با پاپ فیلتر عرضه می‌شوند در غیر این صورت گزینه جداگانه تهیه کنید.


میکروفون الکتریت

این میکروفون برای زمانی که به یک میکروفون ساده و ارزان قیمت نیاز پیدا کردید، قطعا ایده آل است. روش کار با آن تفاوتی با مدل میکروفن کندانسور ندارد با این اختلاف که الکتریت از ماده ای ساخته شده که ولتاژ بایاس را نگه داشته، بنابراین برای میکروفون اصلی نیازی ندارید، برق خارجی در نظر گیرید. 


میکروفون ریبون

میکروفون ریبون پیش از این به عنوان میکروفون باکیفیت و بسیار گران قیمت استودیویی تلقی می‌شد. اما اکنون در دسته تجهیزات پیشرفته و میان رده بوده و همچون گذشته مورد توجه نیست. خروجی آن کم بوده و به پیش تقویت کننده هم نیاز است. آمپدانس بسیار کمی داشته در نتیجه معمولا این میکروفون از ترانسفورماتور افزاینده داخلی بهره می‌گیرد.

نکات هنگام خرید میکروفن | آون کامپیوتر

میکروفون USB

 عمده این میکروفون‌های USB از یک درگاه خازنی بهره می‌گیرند، اما دارای یک پیش تقویت کننده و مبدل آنالوگ به دیجیتال هم بوده و از یک رابط USB برای اتصال مستقیم خروجی به کامپیوتری که صدا در آن ضبط می‌گردد، استفاده می‌کند. 

میکروفون‌های متنوعی متنوعی وجود دارد که با محدوده قیمتی بسیار ارزان تا گران به فروش می‌رسند. این نوع، میکروفون یکی از ویژگی‌های بارز آنها ضبط فوق العاده صدا آواز و ساز است. یک میکروفون در محدوده 100 تا 200 دلار که به عنوان میکروفون USB محسوب می‌شود با قیمت بالاتر نیز قابل تهیه است. 

چنین مدل‌هایی برای صداگذاری روی ویدئو فوق العاده ایده آل هستند و نباید از فهرست خود کنار بگذارید. البته سعی کنید پاپ فیلتری هم برای چنین میکروفونی همچون مدل‌های خازنی بهره گیرید. با این اوصاف باید بیان داشت که میکروفون USB گزینه خوش قیمت و در عین حال باکیفیت است که می‌تواند نظر مخاطب خود را با توجه عملکرد فراتر از انتظار جلب کند.

میکروفون بی سیم

آخرین مدل از میکروفون‌هایی که باید به آنها توجه داشته باشیم، مدل بی سیم هستند. این نوع هم فناوری متفاوتی ندارد بلکه میکروفونی است که یک ماژول بی سیم توکار یا خارجی برای آن در نظر گرفته شد.

این مدل میکروفون قادر است برای مواقعی که سیم دست و پاگیر شما است، بسیار مفید باشند. با این حال توجه کنید که احتمال افت ناگهانی سطح سیگنال خروجی کم نیست زیرا بازتاب سیگنال می‌تواند موجب شود سطح سیگنال به سطح کمتر از انتظار رسیده و نقصی را برای کاربر ایجاد کند. 

البته اگر کمی به سمت طرفین حرکت کنید این مسئله برطرف خواهد شد. همچنین یک گیرنده مورد نیاز بوده که هزینه آن نیز باید تدارک ببینید. برای حل مشکل افت مکرر سیگنال، احتمالا نیاز باشد آنتن گیرنده با دقت در محل موردنظر قرار گیرد.