بهترین پردازنده لپتاپ

پردازنده لپ تاپ یا همان CPU  آن از مهمترین قسمت های یک سیستم کامپیوتری به شمار میرود، در صورتی که این قطعه دارای کیفیت مناسب باشد، فابل هایی که در لپ تاپ شما وجود دارند با سرعت بیشتری اجرا میشوند. در غیر اینصورت مجبورید دقایق زیادی را برای اجرای یک فایل اکسل یا ورد صبر کنید. طرز کار پردازنده روی باتری نیز تاثیر دارد، هنگامی که پردازش ها کند میشوند، باتری انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد، پس در نتیجه این کار به مرور زمان این قطعه هم ممکن است با مشکلاتی روبه رو شود.

در این مقاله سایت آون کامپیوتر قصد دارد بهترین پردازنده لپتاپ را برای شما شرح دهد، و اینکه یک لپتاپ خوب چه ویژگی هایی را باید دارا باشد، پس با آون کامپیوتر همراه باشید.

چگونگی تشخیص مدل پردازنده لپ تاپ

قبل از فهمیدن درباره اینکه چه نوع پردازنده ای برای مناسب برای لپ تاپ میباشد، بایستی مدل این قطعه را شناسایی نمایید. نام پردازنده ها شامل حروف و اعداد پیچیده ای میباشد، به نام سی پی یو دقت کنید، قابل توجه است که این اعداد و حروف در برند های مختلف مفاهیم مختلفی هم دارند، برای مثال اینتل به این صورت کار می کند که اولین کلمه پردازنده، نام برند سازنده میباشد.

این نام ممکن است با Intel Core آغاز شود و مدل‌های Pentium ،Celeron ، Xeon و یا Atom نیز باشد. البته برند ای ام دی نیز امکان دارد همین شرایط را داشته و شامل AMD Ryzen و AMD FX می بشود. بعد از نام برند در پردازنده لپ تاپ، اغلب در دسته بندی قرار می گیرند. اعداد و حروف در تشخیص دادن کارت گرافیک هم مهم میباشند.

رایج ترین نوع دسته بندی که در مشخصات لپ تاپ ایسوس و سایر برندها مشاهده می گردد، i5 ،i3  یا i7  میباشد. علاوه بر آن ممکن است با حروف دیگر به جز “i” به همراه عدد نیز باشد. همانند: E ،x5 ،m5 و یا N.. بعد از دسته بندی، پردازنده های اینتل دارای یک شماره هستند که نسل CPU را نشان خواهد داد.

چگونگی تشخیص مدل پردازنده لپ تاپ | آون کامپیوتر

در حال حاضر اینتل مشغول به تولید پردازنده های 8 نیز هست، بسیاری از لپ تاپ ها با این سری وارد بازار گردیده اند، همچنین ترکیبات دو یا سه تایی حروف نشان دهنده SKU سری پردازنده ها میباشد. اعداد به این علت این که مقدار وات مصرف سی پی یو را نشان می دهند، از اهمیت زیادی برخوردار میباشد.

بهترین پردازنده لپتاپ کدام است؟

برای یافتن بهترین پردازنده لپتاپ بایستی چند پردازنده را باهم مقایسه کنیم.

مقایسه پردازنده های اینتل در لپ تاپ ها: 

سرعت پردازنده: در گذشته پردازنده‌ها را با سرعت هسته آنها ارزیابی میکردند برای مثال پردازنده ۲ گیگاهرتزی از ۱.۴ گیگاهرتزی سریع‌تر بوده است اما در حالی که امروزه فاکتورها و استاندارد های دیگری در این موضوع دخالت دارند، تا اینکه کارایی و سرعت پردازنده را تعیین کنند برای مثال لپ تاپ های رده بالا با سرعتی پایین و در حد سرعت لپ تاپ های رده پایین (مثلا ۳.۲ GHz) میباشند اما مواردی همانند تعداد هسته، بهینگی، مقدار کش، رده کاری و خانواده نیز نقش اساسی دارند.

تعداد هسته: پردازنده‌های رده پایین مانندcore i3 دو هسته را دارا هستند. پردازنده های Core i7 و Core i5  در بین چهار الی هشت هسته دارند که آنها را برای اکثر کاربری‌ها مناسب می‌سازد. البته اگر لپ تاپ کم‌مصرف و مدل‌های ultra-thin را در نظر داشته باشید تعداد هسته ها به دو هسته کاهش پیدا خواهد کرد.

موارد زیادی در تعیین بهترین پردازنده لپتاپ موثر میباشد. حالا که به تفکیک با پردازنده‌های اینتل اندکی آشنا شدید، دو مدل زیر را برای نمونه مثال خواهیم زد تا با خواندن صحیح نام ها و اعداد اشنا شوید. 

  • اینتل Core: نام برند
  • i9: شاخصه‌: توان
  • 9: شماره اول نمایانگر نسل پردازنده است
  • 705: شماره محصول
  • K: نشانگر قدرت cpu

فرق پردازنده های amd و intel چیست؟ 

  1. پردازنده های شرکت Intel از پردازنده های شرکت AMD در موارد زیادی برتری کسب کرده اند.
  2. در عوض اما محصولات AMD به نسبت محصولات مشابه شرکت Intel هزینه ارزان‌تری را به دنبال خواهند داشت.
  3. پردازنده های شرکت Intel اکثرا دو برابر پردازنده های AMD دارای L2 Cache میباشند.
  4. پردازنده های AMD  برای اولین بار کنترلر حافظه را درون پردازنده قرار داده اند، کاری که Intel انجام نداد.

قیمت پردازنده ها چقدر در بهترین پردازنده لپتاپ تاثیر دارد؟

قیمت پردازنده و تاثیر آن در قدرت لپتاپ | آون کامپیوتر

طبیعی است که قیمت یکی از مهمترین موارد در شناسایی بهترین پردازنده لپ تاپ نقش داشته باشد. در حالی که چیپ‌های AMD در مقایسه با چیپ‌های اینتل ارزان ‌تر میباشند، اقتصادی ترین محصول AMD تراشه Dual core AMD Sempron ، Athlon یا اینکه سری A و پردازنده های Dual Core میباشند که قیمتی در حدود سی دلار دارند. این پردازنده ها به نسبت ارزان قیمت ‌ترین محصول اینتل، همانند G3930 Dual Core که ارزشی معادل چهل دلار دارند، هم قیمتی به مناسبتری دارند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که از نظر قیمت خرید پردازنده AMD کاملا به صرفه تر میتواند باشد.

قدرت پردازنده ها در انتخاب بهترین پردازنده لپتاپ

پردازنده ها در دسته های متنوع پرقدرت، میان رده و پایین رده تقسیم می گردند. سی پی یوهای Intel  Core i3 –1800و Ryzen 3 2200 G از نمونه سی پی یوهای پایین رده به شمار میروند. این سی پی یوها فقط می توانند جوابگوی وب گردی های رایانه ای ساده باشند. بهترین کار این است که به طور کلی تهیه ی چنین پردازنده هایی را از سر بیرون بیرون کنید. اگر مایل هستید از کارت های گرافیکی دو هسته‌ای برای بازی ها استفاده ‌نمایید، AMD انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

در کل اغلب کاربران اداری کامپیوترها با مشکلات گرافیکی روبه رو نمیشوند. چراکه این افراد بیشتر با واکنش کلی لپتاپ سر و کار دارند. حتی عملکرد ضعیف پردازنده هم قادر نیست سد راه فعالیت های دیجیتالی ساده بشود. واکنش های صحیح و مناسب سیستم به حافظه، هارد درایو و عوامل دیگری هم میتواند بستگی داشته باشد. از این رو اگر به قدرت بالایی احتیاج نداشتید، بهترین پردازنده برای لپ تاپ یک پردازنده ی ساده با قدرتی عادی است.

آون کامپیوتر در این مقاله به خصوصیات بهترین پردازنده لپتاپ پرداخت، همانطور که مشاهده کردید، پردازنده ها با توجه به کاری که میخواهید با لپتاپ انجام دهید میتواند فرق کند، توجه داشته باشید که پردازنده مناسب خود را انتخاب کنید.