امروزه تلفن های همراه پرکاربردترین ابزار ارتباطی هستند كه زندگي بدون آنها غير ممكن است. با اين حال بيشتر گوشي ها در برابر مايعات بسيار صدمه پذير هستند. حتما براي يكبار هم شده به صورت تصادفي گوشي شما به دلايل ماندن زير باران،افتادن ناگهاني در دستشويي يا استخر و ريختن آب و نوشيدني هاي ديگر خيس شده است. خيس شدن گوشي مسئله بسيار مهمي است كه اغلب كمپاني هاي تلفن همراه  ويژگي ضد آب بودن را به گوشي هاي خود اضافه كرده اند.در صورت چنين اتفاقاتي براي جلوگيري از احتمال آسيب بيشتر بايد گوشي را سريعا از آب خارج كرده و اقدامات لازم براي سالم ماندن آن را انجام دهيد. 

خوشبختانه اغلب گوشي هاي هوشمند امروزي ويژگي ضد آب بودن را دارند. گوشی های محبوب آیفون 12 و سامسونگ گلکسی S21 و جدیدترین گوشی های گوگل دارای درجه ای از مقاومت در برابر آب هستند. مقاومت در برابر آب با کد "حفاظت در برابر نفوذ" که معمولاً رتبه IP نامیده می شود ، رتبه بندی می شود. به معني ساده تر ، درجه IP به کارآیی دستگاه در برابر نفوذ مواد جامد (گرد و غبار) و مایعات (به ویژه آب) اشاره دارد.به عنوان نمونه گوشی دارای درجه IP68 به معني محافظ جامد 6 (محافظت کامل در برابر گرد و غبار ، خاک و شن و ماسه) و محافظ مایع 8 (محافظت از غوطه ور شدن در آب تا عمق بیش از یک متر) مي باشد.

سالانه چندين هزار نفر به خاطر افتادن موبایلشان در آب مجبور به خريد گوشي جديد مي شوند اما خیس شدن گوشی به معنای سوختن آن نيست ،اولين نكته اي كه بايد در صورت مواجه شدن با اين مشكل بدانيد اينكه خونسردی خود را حفظ کنید و هرچه سریع‌تر اقدامات و توصيه هاي ضروري و كاربردي براي كاهش آسيب بيشتر به گوشي را انجام دهيد توجه داشته باشيد در این شرایط ، هر ثانیه مهم است.

اقدامات و ترفندهاي حذف آب از دستگاه ، نحوه تعمیر تلفن آسیب دیده از آب و نحوه جلوگیری از آسیب های بعدی را در اين مقاله آون كامپيوتر بخوانيد.

کارهایی که باید بعد از افتادن گوشی در آب انجام دهیم

با يه سرچ ساده با وب سايت ها و مقالات زيادي در مورد آب خوردگي گوشي آشنا خواهيد شد اما متاسفانه اینطور نیست و مقاومت هر گوشی در برابر آب متفاوت است .در هر حال بدون در نظر گرفتن نوع گوشي در صورت افتادن گوشی در آب اقدامات زير را انجام دهيد.

افتادن گوشی داخل آّب | آون کامپیوتر

1. خارج كردن گوشي از آب 

در صورت افتادن گوشي در آب هرچقدر مدت زمان تماس گوشی با آب کمتر باشد، شانس سالم ماندن آن هم بیشتر می‌شود. بنابراين سریعا بايد گوشي خود را از آب خارج كنيد. 

2. خاموش كردن گوشي

حتما مي دانيد آب رساناي قوي است و ايجاد بار الکتریکی مرطوب ، مشکلات بسياري براي تلفن ایجاد می کند. بنابراين براي جلوگيري از صدمه بيشتر بايد فورا آن را خاموش كنيد. 

3. استفاده از پارچه مرطوب 

شايد پاك كردن تلفن با پارچه مرطوب منطقي نباشد و دوباره گوشي خیس شود. اما اين ترفند براي گوشي هايي كه داخل آب نمک افتاده باشند كاربردي است.زيرا نمک حالت خورندگی بالایی برای قطعات الکترونیکی دارد. 

5. جدا كردن قطعات متحرک 

در صورت امکان ، سیم کارت و کارت micro-SD را از تلفن خارج كنيد و اگر گوشي حاوي باتري قابل تعويض باشد آن را نيز بيرون بياوريد. در حین انجام این کار ،مراقب باشید تلفن را زياد تكان ندهيد زیرا ممکنه آب داخل آن به قسمت هاي حساس گوشي برسد.

6. خشك كردن با حوله نرم 

با يك حوله خشك و بدون پرز دستگاه را خشك كنيد. البته بسیار مراقب باشید حوله به داخل شکاف یا درگاه گوشي منتقل نشود. دقت كنيد،حوله و پنپه يا اجسام ديگر را هرگز داخل درگاه شارژ گوشي قرار ندهید .         

عدم اقدامات ديگر

  1. تلفن را تکان ندهید یا زنگ نزنید .
  2. تلفن را شارژ نکنید حتی با شارژ بی سیم 
  3. هیچ دکمه فیزیکی را فشار ندهید و به فکر فشردن دکمه هاي گوشي برای اطمينان از سالم بودن دستگاه نباشید، چرا که این کار منجر به آسيب بيشتر به گوشي مي شود.
  4. از وسایلی مثل اجاق گاز، بخاری و سشوار برای گرم کردن گوشی و تبخیر آب استفاده نکنید.
  5. به هیچ عنوان سعی نکنید که با فوت کردن، آب را از گوشی خارج کنید.

7. خشك شدن 

بعد از اقدامات گفته شده اكنون اجازه دهيد گوشي خشک شود.مدت زمان استاندارد توصیه شده در این شرایط یک تا دو روز است. همچنين به منظور خشک کردن دستگاه ، آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. این به خشک شدن کامل گوشی کمک می کند. علاوه بر اين،با 20 دقیقه جارو کردن قسمتهای خیس شده گوشي مي توانيد رطوبت قسمتهای داخلی آن را از بين ببريد.


8. عدم استفاده از سشوار 

گرمای سشوار خیلی گرم است و به قطعات الکترونیکی شکننده دستگاه آسیب مي رساند.همچنین ، از قرار دادن تلفن هوشمند خود در نزدیکی فر یا روی شوفاژ خودداری کنید.اقدام های که بعد از افتادن گوشی در آب باید انجام داد | آون کامپیوتر

9. استفاده از برنج

احتمالاً شنيده ايد بهترین راه برای خشک کردن گوشی افتاده در آب ، قراردادن آن در برنج خام است. برنج رطوبت آب را از نقاط داخل گوشي كه دسترسی به آنها سخت است جذب می کند. این روش ساده در صورت انجام صحیح به طرز شگفت انگیزی موثر است. برای انجام این کار ، یک ظرف درب بسته پیدا کنید و با برنج پر كنيد سپس تلفن خود را داخل آن قرار دهید بعد از حداقل 24 ساعت برنج تمام رطوبت گوشي را جذب مي كند.

10. نظارت بر ویژگی ها

بعد ازخشک شدن تلفن عملكرد گوشي مانند پخش موسیقی ، عکس گرفتن و غیره را بررسي كنيد .اگر مشکلی مشاهده کردید ،حتما براي تعمیر یا تعویض آن اقدام كنيد.

اقدامات لازم بعد از خیس شدن گوشي هاي ضد آب

11. فوراً خاموش كردن گوشي 

در نظر داشته باشيد،ضد آب بودن گوشي به این معنی نيست كه در صورت خیس شدن آن را خاموش نکنید.بنابراین ، توصیه می شود بلافاصه بعد از خارج كردن از آب آن را خاموش کنید. اگر گوشی به شارژر متصل است ، به گوشی دست نزنید و براي جلوگيري از برق گرفتگي جریان برق را قطع کنید همچنين قاب و کاور گوشی، رم و سیم کارت و سایر تجهیزات جانبی را از گوشی جدا کنید.

12. اعمال جریان هوا 

استفاده از فن برای کمک به خشک شدن گوشی گزينه خوبي است البته به شرطی که خیلی نزدیک دستگاه قرار نگيرد. برای گوشي هاي آیفون ، توصیه مي شود چند بار به آرامی روی تلفن ضربه بزنید ،براي گوشي سامسونگ نيز از طرف بلندگو پایین نگه دارید و چند بار به آرامی تکان دهید. اما دقت كنيد،گوشي هاي ضد آب گوگل را اصلا نبايد ضربه یا تکان دهيد. در نتيجه با توجه به مدل خاص تلفن هوشمند ضد اب توصیه مي شود مطابق با دستورالعمل هاي روي گوشي عمل كنيد.

چگونه گوشی را از آبخوردگی نجات دهیم | آون کامپیوتر

13. گوشی را خشک کنید

یک تکه پارچه تمیز ، یک دستمال یا یک حوله بردارید و قطرات آب باقی مانده روی گوشی را با دقت پاك كنيد. اطمینان حاصل کنید که پارچه را به هیچ دهانه ای مانند جک هدفون یا بلندگو وارد نکنید. در عوض ، اجازه دهید آب توسط پارچه جذب شود. اگر دستگاه خود را برای برداشتن باتری باز کرده اید ، مواظب پخش نشدن آب در داخل گوشي باشيد. توجه كنيد اصلا دستگاه را با سشوار خشك نكنيد.مهم نیست چه نوع گوشی هوشمند مقاوم در برابر آب داريد در هر صورت باید تا خشک شدن کامل گوشي يعني يك الي دو روز صبر كنيد.

14. بررسي تلفن

پس از خشك شدن گوشي عملكردهاي کلیدی مانند پخش موسیقی ، عکس گرفتن و غیره را آزمایش کنید. اگر مشکلی مشاهده کردید ، ممکن است مجبور به تعمیر یا تعویض آن شوید. 


تعمیرات گوشي هاي آب خورده يا خيس

با وجود انجام تمام مراحل گفته شده ، در صورت آسیب گوشي به فكر تعمير آن باشيد اما اگر هزینه تعمیر آن بسیار زیاد یا غیرممکن است ، بهتر آن را بفروشيد و به دنبال تهيه يگ گوشي ضد آب باشيد مقاومت در برابر آب یکی از ویژگی های رایج در تلفن های هوشمند رده بالا است و اگر به تازگی گوشی خود را از دست داده اید ، خريد بهترین تلفن های ضد آب بهترين گزينه است. خلاصه ،اگر از افراد دست و پا چلفتی هستید ، هنگام رفتن به استخر ، استفاده از دستشویی یا ظرف شویی ،براي بروز حوادث از همراه داشتن تلفن همراه خودداری کنی و يا گوشي ضد اب تهيه كنيد.

لیست برخی از تلفن های هوشمند فعلی با رتبه IP67 و IP68:

  • Samsung Galaxy S10,S20,S21 / Note 9, Note10, Note20 /
  • Google Pixel 3  / 3 XL
  • HTC U12 +
  • Huawei P30 
  • iPhone XS  / XS Max  / XR و...