در حال حاضر بازیکنان رایانه شخصی برای انجام یک بازی نیاز به ابزارهای گوناگونی دارند تا بتوانند تجربه گیم پلی بهتری داشته باشند. یکی از این ابزارها بی شک کیبورد است که در کنار ماوس باید از آن برخوردار باشید تا بتوانید یک بازی را اجرا کنید و گیم پلی خوبی هم داشته باشید.

شاید این پرسش برای شما به وجود بیاید که معنی کیبورد مکانیکی چیست. در حقیقت این نوع کیبوردها در میانه بازه حرکتی عمل کرده و متفاوت از نوع استاندارد هستند. در این مطلب قصد داریم شما را کاملا با کیبوردهای مکانیکی گیمینگ آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

ساختار کیبورد استاندارد

در کیبورد هر کلید روی مداری قرار می‌گیرد که افراد با فشردن کلید یک سیگنال ارسال می‌کند و این می‌شود که شاهد عمل کردن کلیدها هستیم. هر کلید حس فشار خاص خود را دارد و با دیگر کلید یکسان نیست. در واقع باید بیان کرد که مکانیزم داخلی کلیدها در مقایسه با هم متفاوت است.

اگر تا به حال کنترلر، کیبورد یا برخی از این موارد را تمیز کردید، بی شک داخل آن را مشاهده کرده‌اید. درباره جزئیات داخلی یک کیبورد استاندارد باید گفت که درون آنها برد مدار چاپی وجود دارد که از طریق نقاط گرافیتی قطعات مختلف مدار به یکدیگر متصل است.

در برد نقاطی تعبیه شده که اگر بوسیله یک ماده رسانا با هم در ارتباط باشند، یک سیگنال ارسال خواهد شد. برای این ارتباط عمدتا بایستی از فلزی بهره گرفت که این امر موجب ایجاد سروصدا بیشتر خواهد بود. کیبورد استاندارد دارای یک مدار چاپی شفاف است و یک دایره گرافیتی هم وجود دارد که در زیر هر کلید جای می‌گیرد. 

در داخل یک کیبورد شاهد برد مدار چاپی و قطعات پلاستیکی هستیم. در واقع کلیدهای زیر کیبورد از جنس لاستیک و گرافیت هستند. همانطور که قابل مشاهده است، قطعه‌ای به نام فنر در کار نیست، حالت هرمی شکل دکمه‌های لاستیکی بوده که کار فنر را انجام داده و موجب تغییر حالت دکمه می‌شود.

حال نوبت به معرفی و توضیح مفصل درباره کیبورد مکانیکی رسیده که می‌خواهیم شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.


کیبورد مکانیکی

تا سال‌ها قبل تنها شرکتی که کلید کیبوردهای مکانیکی را به تولید می‌رساند، Cherry بود. اما اکنون در کنار کلیدهای Cherry MX شرکت Cherry Corp، برندهای دیگری هم وارد این بخش شدند که به تولید کلید می‌پردازند و از جمله باید به لاجیتک، ریزر و دیگر برندهای موجود پرداخت.


نحوه عملکرد کبورد مکانیکی

در یک کیبورد مکانیکی فرد نیازی ندارد تا کلید را محکم و تا انتها فشار دهد. کلید در موقعیت 2 میلیمتری کار خود را انجام می‌دهد و فشار تا انتها در جهت عملکرد دقیق کلید است. در حقیقت با این کار موجب می‌شویم تا مدار کوچک داخلی متصل شود. دو قطعه سفید درون کلید تعبیه شده که وظیفه اصلی اتصال را انجام می‌دهد.

در واقع مزیت اصلی کیبورد مکانیکی، دوام بالا و حساسیت بیشتر آن است. ما قصد داریم در ادامه به انواع کلیدهای کیبورد مکانیکی بپردازیم.

باید بیان داشت که هر کیبورد مکانیکی مشخصه‌های خاص خود را دارد. نخست باید به سختی فنر زیر کلید اشاره داشت و گزینه بعدی صدا یا حس عمل کلید موردنظر است. هر فنری برای هماهنگ شدن با قدرت فشار انگشتان، کاربری متفاوتی دارد. 

در سوی دیگر حس یا صدای کلیک موردی است که به سه صورت قابل پیاده سازیست.


آشنایی با کلیدهای متنوع مکانیکی

هر کیبورد مکانیکی چند بخش اساسی دارد. از جمله باید به سختی فنر زیر کلید و در سوی دیگر صدا یا حس عملکرد کلیک است. خوشبختانه شرکت Cherry سعی داشته در ساخت کلید خود، چند رنگ اصلی و فرعی را معیار قرار دهد. 

در واقع هر رنگ به نوع و ساختار داخلی کلیدها اشاره می‌کند. رنگ‌های اصلی آن آبی، قرمز، مشکی و قهوه‌ای است. رنگ سبز، خاکستری و سه نوع رنگ دیگر هم به عنوان گزینه‌های فرعی شناخته می‌شوند. 


گزینه مشکی و قرمز برای گیمرها

در گزینه رنگی مشکی، مکانیزم کلیک ساده طراحی شده و افراد شاهد حس کلیک یا صدا زیادی نخواهند بود. گزینه رنگی قرمز نیز از نوع فنر نسبتا سخت بوده و همانند رنگ مشکی عمل می‌کند. در واقع رنگ قرمز و مشکی برای گیمرها تدارک دیده شدند که صدا نداشته و در مقابل حس راحتی برای مخاطب رقم می‌زنند. 

در این نوع کلید، بازخورد عملکرد کلیک در برخورد کلید با قسمت انتهای حرکتی آن انجام می‌گیرد. در اساس کلیک در نیمه انجام می‌شود و نیازی به فشار کامل نیست. برخی کاربران معتقدند رنگ قرمز با داشتن فنر نرم، صدا نسبتا بیشتری در مقایسه با کلید مشکی دارد. کلیدی که احتمال برخورد داخلی آن بیشتر است.

هنگامی که کاربران با این نوع کیبورد کار می‌کنند پس از مدتی کسب عادت کرده و می‌دانند چگونه باید چنین کیبوردی را به کار گرفت. از ویژگی‌های مثبت این کلیدها باید به محدوده‌ی عملکرد 2.03 میلی‌متر، ساکت و نرم، بدون کلیک و مناسب گیم‌ دانست. لازم به ذکر است این نوع کلید را Cherry MX Black می‌نامند.گزینه رنگی قهوه‌ای با حس صدا کم

در گزینه رنگی قهوه‌ای، کاربر کلیک را حس می‌کند و کمی هم صدا دارد. در هنگام فشردن این نوع کلید، یک قطعه با حالت فنری از بخش موردنظر عبور کرده و حس صدای کلیک را به وجود می‌آورد. این کلید که به عنوان Cherry MX Brown شناخته می‌شود، برای افرادی که هم گیم بازی کرده و هم تایپ انجام می‌دهند، گزینه مناسبی است.

در تایپ باید صدا کلید احساس شود و این در حالی بوده برای گیم چنین چیزی نیاز نیست. بنابراین کلید قهوه‌ای می‌تواند با توجه به صدا کم اما تولید شده، یک گزینه مناسب تایپیست باشد. همچنین از آنجایی که صدا کمی تولید می‌کند، بنابراین گیمرها هم می‌تواند تجربه کاربری خوبی کسب کنند.

ناگفته نماند که در کلیدهای Cherry MX با رنگ شفاف هم چنین احساسی می‌توان کسب کرد. از ویژگی‌های این کلید باید بهصدا نسبتاً ساکت، کمی حس و صدای کلیک، محدوده‌ی عملکرد 2.03 میلی‌متر، مناسب با گیمر و تایپیست اشاره داشت.


گزینه رنگی آبی و سبز با کلیک قوی

دیگر گزینه مورد اشاره، رنگ آبی و سبز است. در رنگ آبی بخش بالا و پایین کلید از هم جدا هستند. هدف از این طرح ایجاد عملکرد دومرحله‌ای بوده و کاربر یک سفتی فنر را احساس خواهد کرد. پس از برخورد صدا کلیک نسبتا زیادی را شنوا خواهید بود.

کلیدهایی با این رنگ را Cherry MX Blue می‌نامند. کلید رنگ سبز مشابه آبی بوده و تنها تفاوت آن سفتی بیشتر فنر است. عمدتا کیبوردهای دارای کلید آبی از دکمه اسپیس با گزینه رنگی سبز برخوردار هستند که سفت و پرسروصداست. 

از ویژگی‌های این نوع کلید باید به حس کلیک و صدای بیشتر، محدوده‌ی عملکرد 2.3 میلی‌متر پرداخت.


کلیدهای ساخت ریزر و لاجیتک

شرکت ریزر یکی از برندهای مطرح تولید کننده لوازم گیمینگ بوده که در کیبوردهای خود از کلیدهایی با گزینه رنگی سبز و نارنجی استفاده می‌کند. ساخت این کلیدها را Cherry انجام نمی‌دهد. رنگ سبز در حقیقت همان رنگ آبی Cherry MX بوده با این تفاوت که محدوده عملکرد بهتری دارد. رنگ نارنجی نیز شبیه به رنگ قهوه‌ای Cherry بوده و نسبت به کلید Cherry محدوده عملکرد بالاتری را رقم می‌زند.

در سوی دیگر لاجیتک با همکاری که در کنار Omron داشته، کلیدهای Romer G را به تولید می‌رساند. این کلیدها را در ماوس‌های حرفه‌ای لاجیتک شاهد خواهید بود و عملکردی شبیه به کلید قهوه‌ای Cherry را رقم می‌زند. لاجیتک نسبت همچون ریزر و حتی بیشتر سعی کرده محدوده حرکتی کلیدها را کاهش دهد.