با روي كار آمدن اولين گوشي هاي هوشمند اكثر كاربران با اين مشكل روبه رو بودند كه در صورت خراب يا آسيب ديدن قطعه اي از گوشي ديگر قابل استفاده نخواهد بود و راهي جز خريد گوشي جديد ندارند.امروزه در دنياي رقابتي و متنوع تلفن هاي همراه با روي كار آمدن گوشي هاي ماژول دار (قطعات جانبی که به گوشی متصل می‌شوند) كاربران مي توانند به راحتي قطعات آسيب ديده گوشي را تعویض يا ارتقا كنند. 

در حال حاضر انواع ماژول از قبيل ماژول های دوربین دیجیتال ،ماژول GPS ، ماژول فضای ذخیره سازی ، ماژول باتری،ماژول بلوتوث،ماژول دوربین سلفی،ماژول اسپیکر گوشی، ماژول عکاسی،ماژول پروژکتورو ماژول دسته بازی ps5 و... وجود دارد. با افزودن ماژول ها ،می توانید تلفن هوشمند خود را دوباره از نو بازسازي كنيد و طول عمر آن را افزايش دهيد. به عقیده آون كامپيوتر ماژول گوشي یکی از محصولات مهم و اصلی صنعت گوشی های هوشمند است و آینده ی صنعت موبایل را متحول خواهد كرد.اگر مي خواهيد بيشتر در مورد اين صنعت كاربردي بدانيد با ما همراه باشيد.

ماژول گوشی چیست؟

ماژول گوشی چیست؟ | آون کامپیوتر

پیشرفت های فناوری هرساله بازار تلفن های همراه را تغییر مي دهد يكي از نوآوری ها ، ماژول هاي گوشي هوشمند است. شما با ماژول ها قادر خواهيد بود قطعات تلفن خود را از قبيل صفحه ، دوربین ، باتری و پردازنده ارتقا و شخصي سازي كنيد.  ماژول گوشی، رويكرد جديدي در ارتقا سخت افزار و قطعات جانبی موبايل و آسان ترین و ارزان ترين راه حل تعمیر و ارتقا گوشي هاي هوشمند بدون هزينه هاي گزاف است.

ماژول گوشی، ابزارها و قطعات داخلي گوشي که توسط شرکت سازنده گوشی فقط در برخي مدل هاي گوشي هاي هوشمند وجود دارد. شما می توانید با خرید گوشی های ماژول دار، ضمن بیشترین صرفه جویی در هزینه ها عمر گوشي را افزايش دهيد. 

از این رو اگر گوشی ماژول دار خریداری کنید از قابلیت هاي بي نظيري که سایر گوشی های هوشمند به آنها مجهز نیستند، برخوردار خواهيد شد.به عنوان نمونه، می توانید بدون آسیب رساندن به دستگاه یا لغو ضمانت ، خودتان تعمیر و نگهداری گوشي را انجام دهید .

آشنايي با گوشي هاي ماژول دار  

تلفن های ماژولار در سال 2018 منتشر شده اند و دارای ویژگی های مدولار محدودی مانند ماژول هاي باتري، بلندگوهای صوتی ، آپگریدها 5G ، بهبود اسپیکر ، چاپگر ، پروژکتور و دوربین 360 و فیلمبرداری VR  هستند.البته به دليل محدودیت های فناوری ، افزايش دويز قطعات قديمي و اینکه بيشتر افراد مایل به پرداخت هزينه ماژول ها نيستند،گوشي هاي ماژولار توليد بسيار كمي دارند و تنها چندين برند از اين فناوري استفاده مي كنند.

تلفن های ماژولار براساس اينكه کاربران بتوانند گوشي را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنند،روي كار آمده اند. به عنوان مثال ، ماژول دوربین یا حافظه براي ارتقا كه به راحتی در گوشي هايماژولار قابل تعویض و نصب هستند. به طور خلاصه ، اگر به ویژگی خاصی در تلفن خود احتیاج داشته باشيد ، می توانيد به جای خريد گوشي ، ماژول جدید روي آن نصب کنيد.  ماژول ها ،با توجه به فناوری اجزاي داخلی تلفن هاي همراه طراحي شده اند. با افزودن ماژول ها ، می توانید تلفن هوشمند خود را متناسب با نيازهايتان منطبق كنيد . 

مهم ترین ویژگی های ماژول گوشی 


1. قابل تعويض

از آنجا که ماژول ها قابل تعویض هستند ، به راحتي مي توانيد ماژول های جدیدي روي دستگاه خود نصب كنيد . اگر مي خواهيد دوربين گوشي خود ارتقا يا تعويض كنيد به جای خرید گوشي جديد ، مي توانيد ماژول دوربین قدیمی را با یک نسخه جدیدتر و بهبود یافته تعويض کنید. 

2. هزينه هاي تعمیر کمتر

همانطور كه مي دانيد تعويض قطعات تلفن همراه در صورت خرابي بسيار پرهزینه است و به اندازه خريد گوشی جديد هزينه بر است. ماژول ها قطعات و ابزارهاي ارزان قيمت با تعويض آسان هستند. 

3. کاهش ضایعات الکترونیکی 

هر ساله بيشتر تلفن های همراه دور انداخته مي شود هر گوشي هوشمندي كه دور انداخته مي شود حاوی اجزای سمی که برای محیط زیست خطرناک مي باشد . از آنجا که ماژول ها به راحتی توسط مشتریان قابل جابجایی هستند ، انتظار می رود چرخه عمر تلفن های هوشمند به طور قابل توجهی افزایش یابد و دیگر نیازی به دور انداختن تلفن قدیمی خود و خريد تلفن جدید نخواهد بود، در نتیجه ضایعات الکترونیکی به طور موثري کاهش می يابد.

مهم ترین ویژگی های ماژول گوشی | آون کامپیوتر

4. استفاده راحت و آسان

ماژول گوشي استفاده راحت و آساني دارند و هر فردي مي تواند ماژول هایی را بر اساس گوشي خود نصب و تعويض كند.

5. بهبود سخت افزار

تلفن مدولار برای دسترسی آسان و جدا کردن قطعات از یکدیگر کمی بزرگتر طراحي شده اند و معمولاً ضد آب و گرد و غبار نیستند. 

با توجه به اينكه تلفن های مدولار قابلیت ارتقا و تعمیر دارند. به راحتی می توانید گوشي خود را از لحاظ سخت افزاري از قبيل باتری ، دوربین تر یا فضای ذخیره سازی بیشتر سفارشي سازي كنيد. این مورد نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود بلکه به شما امکان می دهد گوشي خود را ارتقا دهيد.

6. نرم افزار

برخي ماژول ها از طريق به روزرسانی های نرم افزار و سیستم عامل جدید روي گوشي نصب مي شوند.این که چه مدت به روزرسانی های اندروید را دریافت می کنند به دستگاه بستگی دارد، اما همچنان می توانید از ROM و سایر نرم افزارها برای به روز كردن دستگاه استفاده كنيد.

گوشي هاي برتر ماژول دار


1. گوشي Doogee S90 

Doogee S90 یک گوشي ماژولار مقاوم و دارای طیف منحصر به فردی از ماژول های كاربردي قابل تعویض و ارتقا است.

2. گوشي Motorola Moto Z2

گوشي موتورولا مبتني بر سيستم اندروید با تعداد زیادی ماژول چشمگیر است.گوشي محبوب موتورولا  به شما امکان می دهد به انبوهی از ماژول ها از قبيل بلندگوی JBL ، مینی پروژکتور ، دوربیني با بزرگنمایی نوری 10 برابر ، صفحه بازی ، دوربین 360 درجه و حتی چاپگر عکس دسترسي داشته باشيد.

3. گوشي Fairphone 2

Fairphone ماژولارترين تلفن اندرویدی تا به امروز است. این گوشی به گونه ای طراحی شده که با پیچ گوشتی به راحتي قطعات آن قابل جدا شدن و تعمیر است.همچنين صفحه نمایش ، باتری ، دوربین و سایر موارد توسط کاربر در خانه قابل جايگزين است.

4. گوشي  Fairphone 3

اين گوشي از تلفن هاي نیمه مدولار است. به معني كه فقط مي توانيد بعضی از قطعات را تعویض يا ارتقا دهيد ، به عنوان مثال، مودم ، کارت Wi-Fi و باتری قابل تعويض است اما ساير قعطات قابل جايگزين نمي باشد.