از مسائل رنج آوری که آیفون برای کاربران خود به دنبال دارد، داغ شدن آن است. در برخی موارد این گوشی هوشمند سطح دمای آن به شدت بالا رفته و تجربه کاربری را با دشواری همراه می‌سازد. گاهی این دما در سطحی بالا بوده که شاید پیام iPhone needs to cool down before you can use it هم به نمایش درآید.

این موضوع شاید کاربران آیفون را با نگرانی رو به رو کند که چگونه می‌توان این مسئله را رفع کرد تا دیگر آزار دهنده نباشد. برخی نیز تصور می‌کنند آیفون آنها بزودی از بین رفته یا دچار سوختگی خواهد شد.

در این مطلب قصد داریم شما را با دلایل مختلف داغ شدن آیفون آشنا سازیم.


چرا آیفون داغ میکند

آیفون یک گوشی هوشمند است که سخت افزار مختلفی را دربرمی‌گیرد. سخت افزاری که به مانند رایانه شخصی بوده و گاهی ممکن بوده با مسائل فنی رو به رو شود. داغ‌ترین بخش یک دستگاه که می‌تواند رایانه شخصی یا موبایل باشد، پردازنده است. به نوعی باید CPU را مغز هر دستگاه دانست که در بیشتر موارد افزایش دمایی پیدا کرده و باید به کنترل آن پرداخت. 

برخلاف کامپیوترها که شامل خنک کننده می‌‌شوند، موبایل همچون آیفون، خنک کننده نداشته و همین امر موجب می‌شود تا دما دستگاه افزایش یافته و در نتیجه نتوان به استفاده آن پرداخت. اگر کاربر برنامه سنگین یا چندین ساعت به انجام بازی با آیفون بپردازد، قطعا موجب افزایش دما شده و در نتیجه داغ می‌کند.

همین امر موجب می‌شود تا عملکرد گوشی کند شده و همچنین نتوانید طولانی مدت از دستگاه استفاده کنید. ناگفته نماند اگر آیفون شما به صورت غیرنرمال داغ می‌کند، این بدان معناست مشکلی در گوشی شما وجود دارد. زیرا داغ شدن براثرا فعالیت زیاد و سنگین امری بدیهی است. داغ شدن آیفون در بیشتر موارد ناشی از استفاده کامل پردازنده بوده و در 99 درصد مشکل نرم افزاری می‌باشد.

گفتنیست اگر گوشی شما پس از آب خورد دچار داغ شدن می‌شود، این بدان معنا بوده که از مشکل سخت افزاری رنج می‌برد. گذشته از آن گوشی آیفون شما چندین برنامه و درایور دارد که همزمان فعال هستند و همین امر استفاده از پردازنده را دوچندان می‌سازد.

عمدتا بیشتر داغ شدن گوشی‌ها ناشی از این است که یک برنامه استفاده زیاد از پردازنده دارد و در نتیجه عملکرد آن را به 100 درصد می‌رساند. البته دلایل مختلفی در زمینه داغ شدن آیفون وجود دارد و این مورد یکی از آنهاست.

نحوه جلوگیری از داغ شدن آیفون 

داغ کردن گوشی آیفون | آون کامپیوتر

برای این که گوشی آیفون شما داغ نکند، بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید. 

1. بستن تمام برنامه‌ها

بهتر است ابتدا تمامی برنامه‌های باز شده را ببندید. برای انجام آن کافیست دو بار روی کلید Home کلیک کنید که در این بین تمامی برنامه‌های باز شده را مشاهده خواهید کرد. سپس باید هر یک از کادرها را به سمت بالا بکشید.

2. یافتن برنامه داغ کننده آیفون

در این مرحله باید فکر کنید که هنگام فعالیت با کدام برنامه داغ شدن بیشتر گوشی خود را حس می‌کنید. اینکه آیا با نصب یک برنامه خاص چنین حالتی را مشاهده می‌کنید یا خیر. البته با راهنمای ما سریع‌تر می‌توانید برنامه مخرب موردنظر را پیدا کنید. 

روش‌های زیر کمک می‌کنند زودتر برنامه را بیابید.

1-دستورالعمل Settings » Privacy » Analytics » Analytics Data را در گوشی خود انجام دهید. اگر فایل وردی را مشاهده کردید این یعنی برنامه‌ای در کار نیست اما اگر فهرست به یک برنامه خاص اشاره داشته، بدان معناست همان اپ موجب داغ شدن آیفون شما شود. 

ناگفته نماند اگر مدت کوتاهیست که آیفون شما شروع به داغ شدن می‌کند، این روش بسیار موثر است. در صورتی که مدت‌هاست چنین مسئله‌ای را شاهد بودید، این روش کمکی نخواهد کرد. در صورت یافتن برنامه موردنظر، بهتر بوده گزینه جایگزین را بیابید یا اینکه از اپ استور همان برنامه را مجددا دریافت نمایید. برای حذف یک برنامه در آیفون آیکون اپ موردنظر را در روی نمایشگر گوشی خود فشار داده و نگه داشته تا زمانی‌که شروع به حرکت کرده و سپس بر روی آیکون ایکس که در کنار آن نمایش داده می‌شود، تپ نمایید و سپس به اپ استور بروید و برنامه را باری دیگر دانلود کنید.

2- اگر برنامه‌ای در گوشی خود دارید که از آن استفاده نمی‌کنید اما باتری را تحت فشار قرار داده، باید آن را مخرب دانست. برای جویا شدن از این موضوع به بخش تنظیمات باتری رفته و قسمت برنامه‌های مصرف کننده باتری را بررسی کنید. در مجموع به سادگی خواهید توانست برنامه مخرب را پیدا کنید.

دلیل داغ شدن گوشی چیست؟ | آون کامپیوتر

3. گوشی خود را خاموش و روشن کنید

خاموش و روشن کردن گوشی می‌تواند موجب جلب مشکلات جزئی شود و در صورتی که یک مشکل نرم افزاری مسئله داغ شدن آیفون شما را در پی داشته، این روش کاربردیست. برای خاموش کردن آیفون بهتر است کلید Power را نگه داشته تا هنگامی که گزینه Slide to power off روی صفحه نمایشگر آشکار شود. سپس با انگشت خود بر روی صفحه این گزینه را به سمت کلید پاور بکشید و 20 الی 30 ثانیه منتظر باشید. برای روشن کردن نیز کافیست کلید پاور را چند ثانیه نگه داشته تا شاهد ظاهر شدن لوگو اپل باشید.


4. آگاهی از آپدیت بودن برنامه‌ها

شرکت‌ها اصولا آپدیت برنامه خود را برای افزودن ویژگی جدید دردسترس قرار نمی‌دهند. در بیشتر مواقع آپدیت برای رفع باگ و حل مشکلات منتشر می‌شود. اگر یک باگ در برنامه وجود داشته باشد، موجب داغ شدن باتری نیز خواهد شد. برای بررسی این مسئله باید به اپ استور و قسمت آپدیت بروید. اگر می‌خواهید چند برنامه همزمان آپدیت شوند باید به قسمت update All مراجعه کنید.


5. آپدیت نرم افزاری آیفون

اپل به صورت ماهانه آپدیت نرم افزاری برای آیفون‌های خود منتشر می‌کند. برخی از این آپدیت‌ها احتمال دارد موجب ایجاد اشکال در برنامه‌ها شده و به دنبال آن داغ شدن آیفون را رقم زند. برای بررسی این مسئله که آیا آپدیت جدیدی موجود است یا خیر وارد قسمت Settings » General » Software update آیفون شده و در صورتی که آپدیت جدید وجود داشته باشد، آن را دریافت کنید. احتمالا این مورد بتواند به رفع مسئله شما کمک کند.

چرا گوشی داغ میکند | آون کامپیوتر


6. ریست کردن تنظیمات گوشی

اگر تمامی روش‌های فوق را انجام دادید، با نتیجه‌ای رو به رو نشدید، به بخش Settings » General » Reset All Settings مراجعه کنید. سپس گزینه Reset All Settings را انتخاب نمایید. با این روش رمز عبور وای فای، تصاویر و ... حذف خواهند شد و کلیه تنظیمات گوشی به حالت اولیه باز خواهد گشت. البته این روش داده خاصی را از آیفون حذف نمی‌کند.


7. ریستور کردن آیفون با حالت DFU

اگر مشکل داغ شدن آیفون همچنان ادامه دارد باید بدانید که مسئله نرم افزاری بسیار حاد شده و باید آیفون را ریستور کنید. پیش از این عملیات بهتر است بکاپ تهیه کرده و سپس در حالت DFU به ریستور کردن گوشی خود بپردازید. 


8. مسئله سخت افزار

در آخرین مرحله اگر تمامی مراحل فوق را انجام دادید اما مسئله داغ شدن آیفون برطرف نشد، بهتر است به تعمیرکار مراجعه داشته باشید، زیرا مشکل سخت افزاری است.

برای مشاهده دیگر مقالات آموزشی به بلاگ آون کامپیوتر مراجعه کنید.